رفتن به بالا
  • یکشنبه - 26 فروردین 1397 - 23:56
  • کد خبر : ۵۴۸
  • مشاهده :  373 بازدید
  • چاپ خبر : بازارچه مرزی جدید اینچه برون احداث می‌شود
فرماندار ویژه گنبدکاووس:

بازارچه مرزی جدید اینچه برون احداث می‌شود

فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با اشاره به احداث در بازارچه مرزی جدید اینچه‌برون، گفت: قاچاق کالا, بزرگترین ضربه به تولیدات داخلی و کالای ایرانی است و راه برون رفت از آن, تعصب مردم و مدیران دستگاه اجرایی نسبت به حمایت و خرید کالای ایرانی است.

سلام گنبد | عبدالقدیر کریمی ظهر امروز در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: یکی از چالش‌های جدی در کشور، قاچاق کالا است و در حوزه‌های مختلف و تاثیرگذار سبب بحران جدی شده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب, یکی از الزامات اقتصاد قابل قبول را مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز دانستند و در حوزه مبارزه هم مقام معظم رهبری و هم دولت, تکالیف و ماموریت هایی برای دستگاه های اجرایی تعریف کردند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: دولت با محوریت قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری، در تلاش هستند تا یک وحدت رویه و فرماندهی واحد مهندسی اجرایی در حوزه قاچاق کالا تعریف کند.

کریمی تاکید کرد: ما هم موظف هستیم با برگزاری جلسات داخلی، بین بخشی بین دستگاه‌های مرتبط و نگاه واحد، این تکالیف را عملیاتی کنیم.

وی یادآور شد: یکی از مشکلات ما در این حوزه, تفسیرهای متفاوتی است که گاها در بین دستگاه‌های مرتبط است و باید تلاش شود تا به یک نظر واحد برسیم.

مشکلات تولیدکنندگان داخلی برطرف شود

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: برگزاری جلسات بین دستگاه‌ها ,در مدت زمان های کوتاه سبب مرتفع شدن بسیاری از مشکلات خواهد شد و وظیفه رسانه‌ها و حوزه‌های خبری در حمایت از کالای ایرانی, فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی مردم است.

کریمی اظهار کرد: تنها مردم نباید نسبت به خرید کالای ایرانی آگاه‌تر شوند, بلکه باید فرهنگ‌سازی لازم در حوزه تولیدکنندگان انجام شود تا آنها کالاهای ایرانی با کیفیت و قابل رقابت با کالای خارجی  تولید کنند, تا ضمن اجرای ضمانت‌های لازم, شعار سال نیز محقق شود.

وی با اشاره مشکلات مرزنشینان, تصریح کرد: هدف همه ما در حوزه گمرک و مرز اینچه برون, ماندگاری و پایداری مرزنشینان چه در سکونت و چه در درآمد است و به نظر می رسد, با توجه به مشکلات و بضاعت اندک این مردمان زحمتکش, آنان, با قوانین و مقرارت آشنا نیستند و باید ضمن رعایت حقوق شهروندی, با برگزاری کلاس‌های آموزشی, خط قرمزها و مقرارت را به آنها آموزش دهیم.

فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: در تلاش هستییم تا بازارچه مرزی اینچه‌برون را از شکل سنتی خارج کنیم و در این رابطه با سرمایه‌گذارانی استانی و غیر استانی هماهنگی‌هایی انجام شده و معتقدیم تا در این حوزه بازارچه استاندارد احداث نکنیم و انسجام و نظم خاصی به آن ندهیم, بسیاری از مشکلات اولیه همچنان باقی خواهد ماند.

روزانه نزدیک به ۲۰۰ مسافر از مرز اینچه‌برون وارد گلستان می‌شوند

فرمانده هنگ مرزی اترک استان گلستان گفت: روزانه بیش از ۱۸۰ نفر مسافر در قالب تجارت چمدانی از مرز اینچه برون, وارد گلستان می شوند.

سرهنگ محمدرضا سراوانی هم در این جلسه اظهار داشت: در بازارچه مرزی, ۲۵۰ غرفه وجود دارد که نزدیک به ۵۰ درصد آنها, پروانه کسب ندارند و با توجه به اینکه تنها منبع درآمد بیشتر مرزنشینان از این بازارچه است, باید تدابیر لازم برای طی کردن مراحل قانونی مرزنشینان انجام شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری, شعار, امسال را ” حمایت از کالای ایرانی” نام نهادند و به نظر می‌رسد برای تحقق این شعار در سال جاری باید از ورود کالای قاچاق از مرز اینچه برون جلوگیری کرد.

فرمانده هنگ مرزی اترک استان گلستان تصریح کرد: بیشترین دغدغه ما ورود شکلات‌هایی است که از اوکراین, روسیه و غیره از طریق مرز ترکمنستان وارد گلستان می‌شود, است و باید بهداشتی و سالم بودن آن تائید شود, زیرا با سلامتی و جان افراد در ارتباط است.

سرهنگ سراوانی تاکید کرد: به نظر می رسد برای ورود و خروج مسافران بین ایران و ترکمنستان از مرز اینچه برون باید تعادلی صورت گیرد و نظم خاصی به مقدار و نوع کالاهای وارد شده از مرز اینچه‌برون داده شود, تا شاهد اتفاقات خوبی در منطقه باشیم.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه