رفتن به بالا
  • دوشنبه - 25 دی 1396 - 13:51
  • کد خبر : ۴۲۳
  • مشاهده :  556 بازدید
  • چاپ خبر : مدیر جدید پایگاه میراث جهانی قابوس معارفه شد
با حضور مدیرکل پایگاه های ملی و جهانی کشور؛

مدیر جدید پایگاه میراث جهانی قابوس معارفه شد

آیین تودیع و معارفه سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با حضور مدیرکل پایگاه های ملی و جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد.

سلام گنبد | به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گنبد کاووس: روز گذشته ۲۴ دی ۹۶ آیین تودیع و معارفه سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس با حضور مدیرکل پایگاه های ملی و جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبد کاووس، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان و جمعی از مسوولین شهرستان برگزار شد.

در این مراسم عبدالمجید نورتقانی به عنوان سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس معرفی و از زحمات دکتر جاوید ایمانیان مدیر سابق پایگاه تقدیر شد.

مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان در این مراسم ضمن بیان اینکه سفر دکتر عزیزی برای گلستان دستاوردهایی خوبی را به همراه داشته، افزود: اختصاص ۷۰۰ میلیون تومان کمک اعتباری برای بافت تاریخی گرگان، ۳۰۰ میلیون تومان برای بهره برداری از ساختمان پایگاه ملی بافت تاریخی گرگان و اعتباری برای میراث جهانی قابوس بخشی از دستاوردهای این سفر به گلستان بود.

وی افزود: با توجه به نگاه ویژه فرماندار محترم شهرستان و اعتباراتی که در خصوص شاخص های توسعه اقتصادی برای این امر گذاشته شد انشالله نقشه جدید طرح توسعه برج جهانی قابوس را استارت خواهیم زد و امیدواریم با حضور آقای نورتقانی شاهد این همگرایی در مرحله اول باشیم.

کریمی در ادامه عنوان کرد: از سرپرست جدید پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس انتظار می رود در بحث ساماندهی فضای اطراف این میراث باارزش، مباحث مربوط به ساخت و سازهای غیر مجاز، جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در حوزه برج قابوس اتفاقات خوبی رخ دهد.

ابراهیم کریمی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در بین مردم شهرستان گنبد کاووس احساس می شود این بنای تاریخی در این شهر غریب می باشد و ما باید تلاش کنیم تا آن را از غربت در بیاوریم و مردم این شهرستان با همکاری و همدلی بیشتر در جهت حفظ و معرفی این اثر ارزشمند به ما یاری رسانند.

وی در خطاب به نورتقانی سرپرست جدید پایگاه جهانی برج قابوس خواستار ایجاد تعامل و برقراری رابطه با علمای اهل سنت و تشیع و با حضور در نماز جمعه و تبیین نقش برج قابوس در توسعه و پیشرفت شهر گنبدکاووس به نحوی این غرابت بین مردم و برج قابوس را بیشتر کنند شد.

مهندس کریمی افزود : با توجه و تاکیدی که بر حفظ و مرمت و بهره برداری این اثر ارزشمند که در آینده صورت خواهد گرفت این موضوع برای ما یک ملاک باشد که وجود برج جهانی قابوس نقش اساسی و بسیار مهمی را در این شهرستان ایفا کند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبد کاووس ضمن تقدیر و تشکر از زحمات دکتر ایمانیان عنوان کرد : دکتر ایمانیان در مدت زمانی که مسئولیت برج را عهده دار بود با نگاه کارشناسی و تخصصی و کاملا حرفه ای و برنامه ای به این حوزه پرداختند و زحمات زیادی در حوزه های مختلف کشیدند و با تبریک به آقای نورتقانی از زحمات آقای ایمانیان نیز به تور ویژه تشکر می کنیم.

وی افزود: با مدیریت بسیار شایسته مهندس کریمی مدیر کل محترم میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، به شما قول می دهیم که با تمام وجود در این حوزه خدمت عزیزان باشیم و همه با هم در کنار هم کمک کنیم که پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس بتواند به اندازه ارزش ، شان و جایگاهی که دارد به شهرستان گنبد کاووس، استان گلستان و ایران اسلامی شکوه و عظمت بیشتری بدهد.

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این مراسم بابیان اینکه تاکنون ۲۲ اثر تاریخی کشور ثبت جهانی شدند، افزود: ثبت جهانی این آثار در حفظ و صیانت از آثار و نیز به جذب گردشگر خارجی و کسب درآمد حاصل از حضور گردشگران کمک می کند.
عزیزی با اشاره به بازدید گردشگران از آثار تاریخی ثبت شده ملی و جهانی کشور درسال ۹۵ اضافه کرد: سال گذشته حدود ۶ میلیون گردشگر از این آثار بازدید کردند که ۱۰ تا ۱۵ درصد آن را گردشگران خارجی تشکیل دادند.
وی خاطرنشان کرد: آثار تاریخی از ظرفیت های خوب در توسعه فرهنگی و اقتصادی هر شهر، استان و کشور است.
مدیرکل امور پایگاه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین با اشاره به برج جهانی قابوس افزود: با اینکه این برج از ظرفیت های خوب برای توسعه فرهنگی و اقتصادی به شمار می رود اما معماری شهری هیچ تناسبی با برج ندارد و این مهم باید عایت شود.
عزیزی گفت: این اثر برجسته معماری اسلامی مورد توجه جهانیان قرار دارد و لازم است تا از این فرصت برای بازنگری در معماری شهری و توسعه فرهنگی و اقتصادی شهر استفاده شود.
وی با اشاره به تهیه طرح مدیریت پلان و توسعه حریم برج قابوس و با تاکید بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت های مدیریت شهری برای اجرای آن، اضافه کرد: میراث فرهنگی نیز امسال مبلغ ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پلان مدیریتی میراث جهانی گنبد قابوس پیش بینی کرده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه