رفتن به بالا
  • جمعه - 15 دی 1396 - 18:23
  • کد خبر : ۳۹۹
  • مشاهده :  407 بازدید
  • چاپ خبر : 📝 جای خالی کاووس‌ها

📝 جای خالی کاووس‌ها

کاووس از روشنفکران معروف عصر خودش بوده که با دعوت از فرهیختگان متعددی از جمله ابن سینا و ابوریحان بیرونی به شهر و دیار خودش یعنی جرجان یا گنبدکاووس کنونی شرایط رو برای زندگی و فعالیت اون‌ها مهیا می‌کرده. راستی، چرا جای بزرگمردانی چون کاووس تو شهر ما این چنین خالیه؟

بلندترین برج آجری جهان در شهر ما، گنبدکاووس، قرار داره. این بنا ۱۰۲۱ سال پیش به دستور امیر شمس المعالی قابوس (کاووس) بن وشمگیر ساخته شده.

کاووس از روشنفکران معروف عصر خودش بوده که با دعوت از فرهیختگان متعددی از جمله ابن سینا و ابوریحان بیرونی به شهر و دیار خودش یعنی جرجان یا گنبدکاووس کنونی شرایط رو برای زندگی و فعالیت اون‌ها مهیا می‌کرده.

تو این دوره زمونه، مثل قدیما، برای بهره بردن از فرهیختگان نیازی به داشتن تخت و امارت نیست بلکه امکانات و راه‌های جذب اون‌ها دست خیلی از افراد مهیاست. اما اینکارها باید به دور از ریاکاری و منفعت طلبی های کوته نظرانه انجام بشه. این کارهارو افراد بزرگ منشی می‌تونن انجام بدن که در مقابل جامعه و آینده احساس مسئولیت می‌کنن، اهمیت به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات رو مثل یک انسان دوراندیش درک می‌کنن و با نگاهی توسعه طلبانه متوجه هستن که با دعوت از انسان‌های بزرگ و صاحب نظر و دور هم جمع کردن اون‌ها می‌تونن قدم‌های بزرگی رو تو توسعه و استفاده از ظرفیت‌های انسانی، طبیعی و سرمایه‌های زیاد اما پراکنده منطقه بردارن.

راستی، چرا جای بزرگمردانی چون کاووس تو شهر ما این چنین خالیه؟

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه