آخرین عناوین
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۰ ق.ظ
شهدا، الگوی عملی حیات طیبه
شهید اسدالله پور مردی خودساخته از دیار گنبد کاووس
زندگی سرلشکر شهید “هوشنگ اسدلله پور”، سرشار از عشق و ایثار به اسلام، انقلاب و رهبری است که می تواند الگوی نسل جوان و آینده این مرز و بوم باشد.

نوشتن از شهیدانی که مقام و منزلت آنان کبریایی است، زنده اند و در پیشگاه ایزدمنان رزق و روزی می خورند کاری سخت و دشوار است اما بیان ویژگی های شخصیتی این والامقامان می تواند درس و الگویی برای نسل جوان و آینده کشور باشد.

شهید-اسدالله-پورسرلشکر شهید هوشنگ اسدالله پور که در دهم خرداد ۴۲ همزمان با آغاز نهضت امام راحل علیه طاغوتیان، به دنیا آمد در اوائل دهه ۶۰ وارد دانشکده افسری ارتش جمهوری اسلامی و در رسته توپخانه مشغول فراگیری علوم نظامی شد و برای تکمیل این آموزش ها به اصفهان رفت و در ادامه درسمت فرماندهی آتشبار لشکر ۱۶ قزوین مشغول خدمت شد.

این شهید پاک باخته به میهن که درجریان جنگ تحمیلی درجبهه های نبرد حضوری فعال داشت، همزمان با حمله منافقین و اشغال شهر مهران به این شهر مرزی اعزام و با حملات توپخانه ای بر مواضع دشمن، به دفاع دلیرانه از این شهر پرداخت.

رشادت های این شهید والامقام و ضربات سهمگینی که منافقین از ناحیه آتش توپخانه ایشان متحمل شدند، سبب شد تا وقتی این فرمانده رشید ارتش اسلام در ۲۹ خرداد ۱۳۶۷ به درجه رفیع شهادت نائل آمد، منافقین کوردل به جبران خسارت های خود، جنازه مطهر این شهید را پس از شهادت به دار آویخته و آن را آتش زدند.

به گفته فرحناز منصوری، همسر این شهید والامقام پیکر پاک همسرش پس از ۱۳ روز که شناسایی آن را مشکل کرده بود، تحویل خانواده و در جوار آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) شهر گنبدکاووس به خاک سپرده شد.

وی می گوید: در زمان شهادت شهید اسدالله پور از ایشان یک فرزند دختر بنام فاطمه یک و نیم ساله و یک فرزند پسر بنام محمد ۶ ماهه بجا مانده بود که اکنون هر دوی آنان دارای تحصیلات آکادمیک بوده، ازدواج کرده و هرکدام نیز فعلا دارای یک فرزند پسر می باشند.

همسر شهید اسدالله پور می گوید: فاطمه دختر بزرگ شهید به نام پدر نام فرزندش را “امیر هوشنگ” گذاشته است و محمد نیز بیاد سرور و سالار شهیدان که شهدای ایران اسلامی نیز درمسیر نهضت آن امام بزرگوار حرکت نمودند، نام فرزندش را حسین گذاشته است.

خانم منصوری که حدود ۳ سال با شهید بزرگوار زندگی مشترک داشته است و پس از ایشان اوج ایثار و فداکاری مادرانه خود را با نگهداری و تربیت دو یادگار آن شهید والامقام تکمیل نموده است، از اخلاق و دین مداری شهید اسدالله پور به نیکی یاد می کند و می گوید: این دو ویژگی ایشان همواره برای من و اطرافیان ما درس بود.

وی اضافه کرد: وی همیشه به من و خواهر خود که با ما زندگی می کرد، توصیه به اقامه نماز اول وقت می کرد و ما نیز بیشتر وقت ها نماز را به امامت ایشان به جماعت اقامه می کردیم ضمن اینکه شعائر اسلامی در منزل ما بطور کامل اجرا می شد.

خانم منصوری، دعوت به صبر و تحمل در برابر مشکلات را از دیگر توصیه های شهید اسدالله پور به خود و خانواده دانست و تصریح کرد: ایشان نسبت به رهبری امام راحل بسیار معتقد بود.

فاطمه اسدالله پور دختر بزرگ این شهید که در زمان شهادت پدر، یک و نیم سال بیشتر نداشته، با اشاره به مطالعه دست نوشته های روزانه پدر و ˈنظم و وقت شناسی دقیقˈ ایشان می گوید: امروز رسالت فرزندان شهدا بسیار سنگین است زیرا آنان بایستی درصف مقدم دفاع و پاسداری از خون پدران خویش در برابر هجمه دشمنان و برخی بدخواهان نظام و شهیدان باشند.

یکی از هم دوره های شهید هوشنگ اسدالله پور در دانشکده افسری ارتش نیز درباره این شهید می گوید: نام خانوادگی آن شهید بزرگوار با رفتار و حالات ایشان مطابقت داشت.

ˈهوشنگ کریمیˈ گفت: شهید اسدالله پور همانگونه که در میدان رزم با دشمنان همچون شیری بی باک بود، درصحنه ورزش ˈشنا و شیرجهˈ نیز نترس و شجاع بود.

وی، عشق و مودت شهید به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را از دیگر ویژگی های اخلاقی ایشان ذکر کرد و افزود: هرگاه وارد اتاق ایشان می شدم حدیث یا روایتی از ائمه اطهار (ع)، زینت بخش گوشه ای از دیوار اتاقش بود، وقتی برای نخستین بار علت را سوال کردم، پاسخ داد، سخنان امامان معصوم که حجت خدا روی زمین هستند باید همواره ملکه ذهن و الگوی عملی ما در زندگی شود.

هم اکنون نام پادگان و سربازخانه نیروی زمینی ارتش در گنبدکاووس مزین به نام این شهید والامقام است.

منبع : ایرنا

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.