آخرین عناوین
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۵:۱۶ ق.ظ
به بهانه برپایی سلسله وار کنسرت‌های موسیقی در گنبدکاووس
تاملی در باب موسیقی
شاید اساسی ترین نکته در مواجهه با این موارد، نداشتن تعریف روشن از مصداق شادی و موسیقی حلال است. مشکلی که به نظر می‌آید در مواجهه با مسائل دیگر فرهنگی هم کم و بیش گریبان متولیان را می‌گیرد. در این زمینه، بی شک نوک پیکان متوجه روحانیت است. تعیین معیارهای دقیق فقهی و انطباق آن با مصادیق، از فقه بر می‌آید.

سلام گنبد رضا سرایلو | چندی است در محافل رسمی و غیر رسمی شهرمان، موضوعی در کنار موضوعاتی مانند توسعه، صنایع دستی و گردشگری، منطقه آزاد تجاری، سند تحول گنبدکاووس، راه آهن گنبد و.. مطرح می‌شود که افراد مسئول یا صاحب نظر هر کدام از نظرگاه خود به آن پرداخته اند. موضوعی که با روی کار آمدن فرماندار جدید شهر و عزم جدی ایشان در ورود به آن، همچنان یکی از پر سر و صداترین موضوعات در سطح تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیران فرهنگی شهرمان است.

“نشاط اجتماعی”، ضرورتی است که رهبر فرزانه انقلاب هم بارها بر آن تاکید کرده اند. البته تعریفی که ایشان از نشاط اجتماعی و زمینه‌های ایجاد و تقویت آن ارائه داده‌اند، با آن چه امروز در فضای مدیریتی شهرستان مطرح می‌شود، متفاوت است(۱و۲) و بزرگداشت مقام شهیدان، سرداران و رزمندگان و نیز ایجاد محیط بحث، آزاداندیشی و آرمان خواهی را از زمینه‌های لازم برای نشاط برمی‌شمارند. اما اگر با مسامحه، نشاط اجتماعی و بحث درباره آن را معادل با “شادی” و ایجاد فضای شاد برای مردم و به خصوص نسل جوان بدانیم – همان طور که در میان مدیران فرهنگی شهر مطرح است – باز هم تاکیدات و مصداق‌هایی در بیانات ایشان دیده می‌شود(۳). موضوع این یادداشت، پرداختن به این مصادیق نیست. بلکه نگاهی پرسش گرانه به “کنسرت”هایی است که به صورت سلسله‌وار در نیمه اول سال جاری برگزار شده است.

بد نیست پیش از آن که به پرسش‌ها بپردازیم، مروری بر زمان و کیفیت اجرای این کنسرت‌ها داشته باشیم:

* پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۳ – اجرای کنسرت پر سر و صدای محمد علیزاده که با تبلیغات محیطی گسترده در سطح استان و در دو سانس در تالار حاجی زاده برگزار شد.

* جمعه ۹ خرداد ۹۳ – اولین واکنش علنی امام جمعه شهر به این کنسرت‌ها در خطبه‌های نمازجمعه. حجت الاسلام و المسلمین سبحانی : به من خبر رسیده است که یک شخصی، کنسرت موسیقی در شهر برگزار کرده و در آن رعایت شرع و عرف انجام نشده است. به من اطلاع داده‌اند که فاصله‌ای بین زنان و مردان نبوده و آن‌ها به صورت مختلط نشسته بودند که خدا می‌داند این اعمال چه گناهانی در پی دارد .

* جمعه ۱۷ مرداد ۹۳ – با فاصله دوماهه نسبت به اولین کنسرت، گروه کهن به سرپرستی کامیار فانیان و با حضور نوازنده دوتار ترکمنستان در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرا موسیقی پرداختند. این برنامه در دو بخش طراحی شده بود. در قسمت اول موسیقی سنتی ایرانی با همراهی نی، عود، سه تار، دف، آواز و در بخش دوم موسیقی ترکمن نواخته شد.

* جمعه ۱۴ شهریور ۹۳ – اجرای دومین کنسرت پاپ با حضور بنیامین بهادری در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی. این کنسرت هم در دو سانس اجرا شد و استقبال مردم را هم به همراه داشت.

* پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۳ – اجرای کنسرت موسیقی نواحی ایران توسط گروه رستاک، در یک سانس در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی. این کنسرت هم با استقبال گسترده مردم به ویژه خانواده‌ها همراه بود.

* جمعه ۲۸ شهریور ۹۳ – واکنش مجدد و شدیداللحن امام جمعه به کنسرت‌های موسیقی. ایشان گفتند : گروهی کار را به جایی رسانده‌اند که ما را کلافه کرده‌اند. گروهی می‌خواهند کنسرت‌های موسیقی مختلط برگزار کنند و از ما می‌خواهند چیزی نگوییم. امروز آمریکا از ایمان و فرهنگ شهادت طلبی جوانان ما می ترسد نه از آن فرهنگی که برپایی کنسرت موسیقی هدف آن باشد. اگر مسئولان فرهنگی جلسات مکرر برای برگزاری اعیاد اسلامی تشکیل دهند، ما دست آن‌ها را می‌بوسیم و شرکت می‌کنیم.

** فرماندار گنبدکاووس در جلسه مشورتی اخیر خود با جوانان شهرستان، در پی پیشنهاد یکی از حاضران، عنوان کرده بود : لزوم اجرای برنامه‌های شادی آور برای مردم را نفی نکنیم. آن‌ها را عیب یابی کنید و برنامه‌های شادی آور دیگری را ارائه دهید. پیشنهاد برپایی جنگ‌های شادی در اعیاد اسلامی، پیشنهاد جالبی است. می‌توان جلساتی را در همین ارتباط تشکیل داد.

با تاملی در صحبت‌های مطرح شده در تریبون‌های رسمی و شنیده‌ها، مواردی قابل طرح است :

 1. با نگاهی به فهرست افراد حاضر در شوراهای فرهنگی شهرستان، به خصوص شورای فرهنگ عمومی – که از طرفی مسئولیت ارائه برنامه‌های مدون در جهت اعتلای فرهنگ عمومی جامعه و مقابله با معضلات فرهنگی و اجتماعی و از طرف دیگر مسئولیت بررسی طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اجرا شده در شهرستان و اطمینان از همسویی این برنامه‌ها با سیاست‌های فرهنگی کشور را برعهده دارد – مشاهده می‌شود که تمامی ادارات و نهادهای اثرگذار شهرستان در این شورا حضور دارند. بنابراین طرح کردن اختلاف نظرهای احتمالی میان اعضا پس از تصمیم گیری و توافق بر اجرا، در مجامع عمومی چندان قابل توجیه نیست. هرچند که می‌توان از این مجامع برای ارائه پیشنهاد یا انتقاد مستدل استفاده کرد. با این حال، این اظهارنظرها نافی مسئولیت از تک تک اعضای آن شورا نیست.
 2. استفاده از نخبگان و فرهیختگان جامعه و نیز فراهم کردن زمینه‌ای برای بروز و دخالت مردم و اطلاع از سلیقه و نظر آن‌ها، به عنوان هدف اصلی طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی اجتماعی، در تصمیم سازی‌ها ضروری به نظر می‌آید. رسانه‌های مکتوب و مجازی و نشست‌های حضوری در محافل عمومی توسط متولیان فرهنگ، از جمله راهکارهای رسیدن به این مطلوب است. کما اینکه در همین نشست اخیر فرماندار با جوانان، پیشنهاد برپایی جنگ‌های شادی در اعیاد اسلامی مطرح شد. ذکر این نکته هم لازم به نظر می‌آید که صرف استقبال مردم از یک برنامه‌ دلیل بر درست بودن آن نیست.
 1. اما شاید اساسی ترین نکته در مواجهه با این موارد، نداشتن تعریف روشن از مصداق شادی و موسیقی حلال است. مشکلی که به نظر می‌آید در مواجهه با مسائل دیگر فرهنگی هم کم و بیش گریبان متولیان را می‌گیرد. در این زمینه، بی شک نوک پیکان متوجه روحانیت است. تعیین معیارهای دقیق فقهی و انطباق آن با مصادیق، از فقه بر می‌آید. تا این معیارها مشخص و شفاف نباشد، سلیقه فلان مدیر یا فلان شخص با نفوذ حاکم خواهد بود.

در قدم اول باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا اسلام موسیقی را حرام می‌داند؟ آیا شرایطی برای حلال یا حرام بودن موسیقی وجود دارد؟ حرام بودن موسیقی وابسته به آلات موسیقی است یا وابسته به آواها و نغمه‌ها؟ آیا محتوا و مضمون شعر در حلال یا حرام بودن موسیقی نقش دارد؟ آیا موسیقی‌های سنتی و محلی از این قواعد مستثنی و حلال هستند؟ آیا مرد و زن می‌توانند همزمان در محیطی که موسیقی اجرا می‌شود حاضر شوند؟ آیا مجوز قانونی، مجوزی برای حلال بودن موسیقی است؟ و…

و در نهایت پس از پاسخ دادن به این سوالها، تعیین معیارها و مصادیق کار اصلی فقیه موسیقی است. با مشخص شدن دقیق این معیارها، اهالی موسیقی و مردم و همچنین متولیان فرهنگی دیگر اسیر سلیقه‌ها نخواهند شد و قانونی معلوم فصل الخطاب خواهد بود.

در پایان چکیده‌ای از نظرات حضرت آیت الله خامنه‌ای در باب موسیقی می‌آید :

” هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خدادادی است؛ که مظهر فطرت خدادادی، در درجه اول، حنجره انسان‌ها، و در درجه دوم، سازهایی است که به دست انسان‌ها ساخته شده است. پس می‌بینید که پایه، پایه‌ی الهی است…

اولین نتیجه‌ای که این بیان دارد، آن است که ما این هنر را، در راه خدا مصرف کنیم…

آن چه براساس مطالعات خود می‌توانم بگویم، این است که موسیقی در منطقه ما، برای هدف متعالی به کارنرفته است و این، به خلاف سیر موسیقی در اروپاست. می‌دانید که من به طور طبیعی از جمله آدم‌های غرب ستیزم. چنان که هیچ ویژگی غرب، مرا مبهوت و مجذوب نمی‌کند. در عین حال، ویژگی‌های مثبت غرب را از روی محاسبه، تایید می‌کنم. یکی از آن ویژگی‌ها، مقوله موسیقی است.

درست است که در غرب، موسیقی رقص و لهو و سایر موسیقی‌های منحط وجود دارد، اما در همان نقطه از جهان، از دیرباز موسیقی‌های آموزنده و معنادار هم بوده است؛ موسیقی‌ای که برای گوش سپردن به آن، انسان عارف واقف خردمند، می‌تواند بلیت تهیه کند، در سالن اجرای کنسرت بنشیند و ساعتی، از آن لذت ببرد. در غرب، موسیقی‌هایی که گاهی یک ملت را نجات داده و گاهی یک مجموعه فکری را به سمت صحیحی هدایت کرده، کم نبوده است. غرب، برخوردار از چنین ویژگی‌ای نیز بوده، و هست…

موسیقی متعالی، موسیقی‌ای است که برای هدف متعالی باشد. اگر چنین باشد، آن وقت می‌شود موسیقی را پاک و مقدس نامید. آن وقت می‌شود ما هم مثل غربی‌ها کنسرتی داشته باشیم (عنوانش را مثلاً «محفل خوانندگی» بگذاریم، تا اصطلاح غربی به کار نبرده باشیم) که مردم- اعم از معمولی و متدین- بلیت تهیه کنند و برای شنیدن ساز و آواز شما، به آن محفل بیایند. توجهی که بعد از پیروزی انقلاب بایستی از طرف دست اندرکاران موسیقی نسبت به موسیقی صورت می‌گرفت، نگرفت. البته، این بدان معنا نیست که کارهای خوبی انجام نشده است. مسلماً شده است که ما اینجا می‌نشینیم و به کار شما گوش می‌سپاریم…

درخواست من از شما آقایان موسیقی‌دان‌ها و افرادی که در این زمینه بسیار مهم صاحب نظر و هنر هستید، این است که احساس مسئولیت کنید، و موسیقی را نجات دهید… توقع من از شما، هدف دارکردن موسیقی است. من این توقع را، هم از آقایان خواننده و هم از آقایان آهنگ ساز و  موسیقی دان، دارم. اگر شما توانستید این کار را بکنید، بدانید خشتی را خواهید گذاشت که نه برای تمدن ایران اسلامی، بلکه برای کل جهان محفوف به همان سیاستی که قبلاً عرض کردم، مبارک خواهد بود. حتی ممکن است دیگران هم در آینده، از این اهتمام شما، بهره ببرند..

امیدوارم به این دعوت، جواب مثبت داده شود و موسیقی را به سمت متعالی شدن سوق دهید. اگر شما هم اقدام نکنید، بالاخره گروهی می‌آیند و به این روش تکاملی عمل می‌کنند. به هر حال، بشر در زندگی ناگزیر از تکامل است. در زمینه موسیقی، باید آثاری پدید آورد که برای ملت ها و انسان های صاحب اندیشه و خردمند، راهگشا باشد.”(۴)

———————————————————————————————-

۱) بیانات در اجتماع مردم اسفراین‌ – ۹۱/۷/۲۲

۲) بیانات در دیدار دانشجویان – ۹۲/۵/۶

۳) بیانات در دیدار مسئولان سازمان صدا و سیما‌‌ – ۸۳/۹/۱۱

۴) بیانات در بازدید از صدا و سیما و در جمع اهالی موسیقی – ۷۵/۵/۹

 1. بهنام   مهر ۱۷, ۱۳۹۴  

  سلام.ما هم انتظار نداریم امام جمعه بیایند در کنسرت حضور یابند ولی در این گنبد که هیچ جای تفریحی ندارد برگزاری کنسرت هم ممنوع است؟چرا؟
  مگر به زور میشود جوانان را به نمازجمعه برد؟

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 2. الهه سادات   اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۴  

  بله متاسفانه این مسائل تاسف بار به شدت به شدت از سوی دستهای پشت پرده که هدفی جز به بی بندوباری و بی هویتی و پوچی کشاندن جوانان ما ندارند ؛ پیگیری میشود و از این دست برنامه های پوچ و بی محتوا که ؛ پشت سرهم ، برنامه ریزی میشود … ولی مسئولین امر فقط به جای تذکر باید با عاملان این برنامه ها بطور جدی برخورد کنند و خطوط قرمزها را مشخص نمایند تا افرادی که میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند مجبور و ملزم شوند در چار چوب خطوط قرمز ؛ حرکت کنند … فقط واکنش شدید اللحن برای این قضیه کارساز نیست …

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 0 Thumb down 0

 3. سید   اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۴  

  موسیقی سنتی خوبه مشکل اون خانمها هستند که تو گروه هستند ، چون حجابشون خوب نیست ، اینطور برداشت میشه که خدای ناکرده ازشون داره استفاده ابزاری میشه ، کافی خانمها گروه یه بار امتحان کنن ، با نیومدنشون تو گروه ببینن چقدر تو فروش بلیط تغییر ایجاد میشه و این یعنی استفاده ابزاری ….خانمها مواظب خودشون باشند ….

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 4. گنبدی   آبان ۲, ۱۳۹۳  

  سلام تبریک ….قلم و موضوع زیبایی یود اما خوب با لطایف الحیل نظرات مراجع دیگرو قلم گرفتی که اگه نمیکرفتی………!!!!!!

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 5. محمدحسین   مهر ۴, ۱۳۹۳  

  مشکل اصلی حلال یا حرام بودن موسیقی نیست تا بخواهیم نوک پیکان را به فرد یا گروه خاص برگردانیم.
  برفرض اگر کلا موسیقی را به اتفاق علما حرام اعلام کنند، دیگر هیچ استقبالی نخواهد شد؟!
  وقتی نتوانستیم ( نه اینکه نمیتوانیم ) جایگزینهای مناسب برای نشاط اجتماعی مهیا کنیم، شادیهای کاذب نشاندار میشوند..
  نوک پیکان متوجه اهالی و هنرمندان متعهد و انقلابی است

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 4 Thumb down 0

 6. Passenger   مهر ۳, ۱۳۹۳  

  با سلام.
  درست هست حتما باید نظارتی درکار باشه…بالاخره ما هم از دوستامون که میرن کنسرت میشنویم در کنسرت چه اتفاقاتی میفته.گناه گناهه دیگه.یه کم یا زیاد نداره
  تو خیابون گشت ارشاد هست اما در تالار ها کنسرت مختلط میذارن خب بعد نمیگن این مسلمونا رفتارشون متناقضه؟
  هرچی هم این اتفاقات بیشتر بیفته سطح انتظارات بالا میره.بعد که نذارن کنسرت اجرا بشه سر و صدای مردم درمیاد. باید جلوی گناهو بگیرن کم کم.
  اینجوری که گناه انجام میشه گناهش گردن مسئولین هم میفته.

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 7. ????   مهر ۲, ۱۳۹۳  

  سایت محترم کنسرت سنتی گروه همساز در تاریخ ۶و۷ شهریور در گنبد که از بچه های شهر خودتون هستند و از بهترینهای استان رو که با مشکلات شدیدی در رابطه با اجرا مواجهه شدند را از قلم انداختین…………

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 8. ????   مهر ۲, ۱۳۹۳  

  آیا کسی می دونه برای اجرای یک کنسرت موسیقی چه مراحلی طی می شود؟؟؟؟؟

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 9. آرمان   مهر ۱, ۱۳۹۳  

  با سلام به نظر من برگزاری این کنسرتا واس شادی لازمه ولی نباید توش افراط بشه … راستی یه سوال داشتم محسن یگانه کی قراره گنبد کنسرت بزارن چون خودشون گفتن که میان .لطفا اگه کسی میدونه بگه با تشکر

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 2 Thumb down 0

 10. احسان   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  شاد نگه داشتن مردم یکی از وظایف هر کشوری هست تمامی این اهنگ ها در این کشور ساخته میشود . بعضی از ان ها در صدا سیما جمهوری اسلامی که نطارت بر ان هست پخش میشود بد چطور همان اهنگ ها در شهرستان ها در قالب کنسرت اجرا میشود حرام هست؟ مگر در مر کز در برج میلاد این همه کنسرت پشت سر هم برگزار نمیشود اونجا کسی نیست جلوشونو بگیره فقط باید در این شهر همه چی جولوش گرفته شه؟ به نظر من موضوعات مهم تری هست تو شهر که باید بهش بیشتر توجه شه…شادی حق مردمه

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 4 Thumb down 2

 11. فرامرز   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  سلام. واقعا همین بیانات رهبری اگر مد نظر همه علما و متولیان فرهنگ قرار گیرد، متوجه می شویم که برگزاری کنسرت ها در گنبد، آنچنان که باآن برخورد می شود دشمن شاد کن نیست؟! متاسفانه این نشان می دهد که شورای فرهنگ عمومی بسیار ناکارآمداست!!!!!!!
  از یادداشت منطقی و دقیق شما لذت بردم و امید دارم که شما می توانید آینده گنبد را رقم بزنید…سلام گنبد رو بیشتر معرفی و تبلیغ کنید.
  پیشنهاد میکنم، “باشگاه ترانه و موسیقی راه” را بعنوان الگویی فعال در جهت نگاه رهبری در عرصه موسیقی معرفی بفرمایید!

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 2 Thumb down 0

 12. و مکروا.....   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  اگر فلان تئاتر در مازندران اجرا نشده بدلیل عدم صدور مجوز نبوده بلکه بعلت ترافیک در تقویم اجرایی برنامه ها بوده است ضمنا کسی با چیزی که رخ نداده کاری ندارد مساله بر سر بزنامه های برگزار شده است که تمامی عواملی که به این برنامه مجوز اجرا داده اند خود در راس امور شهرستان هستن و خود با تمام قوا در غالب حضار دعوت شده حضور داشته اند

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 13. لا اکراه..   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  اگر همه چیز را می شود که بشود بگیریم هرکی هرکی می شود و اگر خداوند برای خلقت آدمی برنامه دارد معیار می شود همان نه سلیقه شخصی یا کلماتی که تعریف آنها از نظر هر شخصی متفاوت است .مساله اینست که برنامه ها باید طوری اجرا شود که نظر فلان آقا یا آقایان مرتفع شود نه معیار متعالی…چه می شود که یک برنامه مجوز سراسری دارد در تمام کشور دارای معیار متعالی است،لهو و لعب نیست ولی در اینجا هست.اصولا معیاری در کارنیست و ساز و کار مشخص نیست یا برنامه ای مجوز دارد و برگزار می شود یا کلا رد شده وقابل اجرا نمی باشد.مگر در مشهد که کلا چنین برنامه هایی اجرا نمی شود اتفاقی افتاده است ؟نه چون تکلیف مشخص است.نه کسی کاسه داغ تر از آش می شود و نه لهوی در کار است. لازم به ذکراست کسانی راجع به این برنامه ها نظر می دهند که خود حضور نداشته اند و در مکان دیگری بودند یا اگر هم بودند به میل باطنی خود بصورت میهمان ویژه و…… تشریف داشته اند

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 0 Thumb down 0

 14. م   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  کنسرت اجرا بشود اما با رعایت شئونات.اینهمه خواننده پاپ و سنتی خوب داریم

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 3 Thumb down 1

 15. م   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  در گرگان اجرا می شود که بشود.معیار چیست؟ در مازندران به تئاتر دختر یانکی مجوز ندادند اما در گرگان دادند.معیار موسیقی متعالی است.هدف از خلقت بشر لهو و بیهوده نبوده.خداوند برای موجودی که خلق کرده برنامه دارد.برای شادی اش هم دارد.الی الله تصیر الامور

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 2 Thumb down 3

 16. ئخفشمث   شهریور ۳۱, ۱۳۹۳  

  ]چطور است تمامی این کنسرتها در کل شهرهای ایران اجرا می شود و مشکلی ایجاد نمی شود ولی در گنبد این همه کاسه داغ تر از آش وجود دارد و برنامه ها باید به شکلی باشد که با سلیقه شخصی بعضی از آقایان هماهنگ باشد نه در نظر گرفتن خوراک فرهنگی برای مخاطبان یا شهرستان.چرا در همین گرگان انواع و اقسام کنسرتها در فضاهای مختلف اجرا می شود و مشکلی پیش نمی آید مگر آنجا مسئول یا امام جمعه ندارد یا اندازه آقایان گنبدی فهم و درک ندارند…..چرا با وجود این همه مشکل بیشترین مهمانان برنامه ها از همین ارگانها هستند

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 6 Thumb down 2

  • آقای منتقد   مهر ۱, ۱۳۹۳  

   سلام برادر گرامی
   متن زیبایت را خواندم، از خواندنش لذت بردم، با وجود آنکه با تمامی وجوهش موافق نیستم، اما از نوشتنش به شدت استقبال می کنم(!)، ایمان دارم که با تضارب آرا حقیقت روشن می شود و خود همین برایم ارزش است… همین که بساطی برای نظرات مختلف در شهرم راه بیفتد، مقدمه پیشرفت است…
   اما از دو وجه بحث دارم، اول اینکه نقد شما در قید مکان است یا فارغ از آن! به عبارتی قرار است به کل جریان موسیقی در ایران انتقاد وارد شود یا به برگزاری آن در گنبد! نمی گویم نمیشود به هردوی اینها در یک متن پرداخت، چرا مطمئناً می شود، اما از این شاخه به آن شاخه پریدن شائبه وام گرفتن مصادیق برای اثبات حرف را ایجاد می کند! بهتر بود ابتدا از سیاست های حکومت مرکزی شروع کنیم و بعد بگوییم شهر ما هم همان راه را می رود … یک جورهایی یعنی از کل به جزء برسیم…
   حالا برویم سراغ اصل ماجرا…
   سوال اول این است که منتقد الان مدینه فاضله اش چیست! اینکه در گنبد کنسرت (به قول خودش لهو برگزار نشود)، بعد برای آنها که در کنسرت آن شب گروه رستاک بودند، دقیقاً چه برنامه ای دارد؟ دقیقاً چه برنامه ای؟ یعنی آن شب دقیقاً آن ها را کجا می برد آن شب! نه بگویید ما الان برنامه دیگری هم داریم در شهر که بگوییم بروید با آن سرگرم شوید به جای این!!
   پس اول پیشنهاد جایگزین بدهید، بعد در کنارش از مضرات آن یکی بگویید! راحت تر بگویم برای شعور مردم ارزش قائل شوید، نگویید ما فکر می گنیم این برای شما بد است پس جلویش را گرفتیم! حالا هم بروید در منزل استراحت کنید!
   منتقد گرامی، آنها که در آن محافل شرکت کردند، با چیزهای فرهنگی که شما و دوستان گلتان با آن سرگرم می شوید، علی الحساب سرگرم نمی شوند! سعی کنید لحظه ای چشمانتات را ببیندید و درک کنید که در دور و اطرافتان انسان هایی با عقاید متفاوت تر از شما هم وجود دارند!
   گفتم علی الحساب! چرا! چون می شود با کار فرهنگی ذائقه مردم را عوض کرد، نه با زور! بحث ماهواره را ببین! یک عمر قلع و قم چواب نداد، بالاخره فهمیدند که برنامه را با برنامه می شود رد کرد نه با عملیات راپل! حالا شروع کردند به تند و تند شبکه تلویزیونی افتتاح کردن! این درست است! و به نظر حقیر راپل و ورود به منازل مردم به ذات نادرست است! البته مگر در موارد خاص که جرمی واقف شده باشد!
   ضمناً می دانید مسئولین شهرمان در همین مراسم آنقدر با یک نامه آمدند که صدای برگزار کنندگان را درآوردند! می دانید چقدر صندلی پلاستیکی گذاشتند تا دعوت شدگان خاصه (!) حضور یابند…!
   خلاصه اینکه الان این به گوششان برسد می روند و تعطیل می کنند! متاسفانه فرقه ای از بچه مذهبی هایمان اینگونه شده اند، بروید سخنرانی شب های قدر حاج آقای پناهیان در رمضان ۹۳ در مصلی را گوش بدهید! بچه مذهبی هایمان برای مذهب جلوی گناه را نمی گیرند! برای دیگی که برای من نمی جوشد، می گیرند!
   راستی یادم نرود بگویم که من به این محفل نرفتم (شاید به همان دلیلی که شما گفتید! اما با برگزار نشدنش با این دلایلی که عرض شد، مخالفم!) نمی گویم چون هیچ نداریم برویم سراغ فسق! نه ! می گویم عزیز دل! تو دورت را گل و بلبل گرفته! همین برنامه ها مصداق دفع افسد به فاسد است! بله!

   رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 6 Thumb down 2

   • مهدی   شهریور ۱۵, ۱۳۹۴  

    سلان
    این حرف شما باید در. همه جا جریان داشته باشد
    و نتیجه ان میشود بگدذرید مردم دچار منکرات پایین تر شوند تا سراغ منکرات بالاتر نروند
    این منطق مطمینا نزد هر عاقلی مردود است
    درست است باید فرهنگ سازی کرد اما این به معنای اجازه بی فرهنگی نیست
    علت جلوگیری از این کنسرتها منکر بودن انها نیست
    بلکه اقامه بیفرهنگی بودن اینهاست

    رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 0 Thumb down 0

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.