آخرین عناوین
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۹ ب.ظ
برای نجات میراث تاریخی شهرمان (جرجان) همّتی باید/تاریخ ۷ هزار ساله زیر خاک است
مردم گنبد کاووس نیز باید سهم خود را از این فرصت مغفول مانده بخواهند ،زیرا چنان که گفته شد میراث تاریخی یک منطقه هم در شکل گیری تمدن آنجا تاثیر گذار خواهد بود و هم به لحاظ اقتصادی و معیشتی مفید فایده خواهد بود.

به گزارش سلام گنبد،میراث فرهنگی، شامل آثار باقی مانده از گذشتگان است که نشانگر حرکت انسان در طول تاریخ می باشد و با شناسایی آن زمینه شناخت هویت و خط حرکت فرهنگی او میسر می گردد، انسان از همان زمانی که در ذهن خود توانست وقایعی را که در گذر زمان اتفاق افتاده به یاد بسپارد و آنها را به عنوان تجربه در زندگی روزمره خود به کار برد همان تجربه ها ارزش خاصی در نزد انسان پیدا کرد چرا که آنها با مشقت به دست آمده و از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و حتی بعضی از این تجربه ها جان مایه یک نسل بوده است.

«اولم یسیروا فی الارض فینظروا کیف کان عاقبه الذین من قبلهم کانوا اشد منهم…» (۹ ـ روم)
«آیا در زمین گردش نمیکنید تا مشاهده کنید عاقبت کسانیکه پیش از شما بوده اند…»

مطمئناً بسیاری از آثار باقی مانده از گذشتگان حاصل از این تجربه ها بوده، و از این نظر برای انسان ارزشمند است، و از این طریق زمینه های عبرت برای انسان فراهم می آید. بنابراین توجه به اشیاء گذشتگان در ذات بسیاری از انسان ها وجود دارد و همان ها همیشه سعی کرده اند از این آثار به نحوی نگهداری و مراقبت کنند.

میراث فرهنگی هر کشور، در واقع، آیینه جان، اندیشه و معنویت آن منطقه است که گاهی در معرض بی توجهی و نابودی قرار می گیرد.

آن چه در این میان اهمیت دارد، آگاه سازی مردمان به این میراث های ارزشمند و برنامه ریزی های دقیق فرهنگی، عمرانی در جهت نگهداری از آنهاست، اگرچه پاسداری از میراث فرهنگی وجه های جهانی یافته و نهادهای وابسته با تشکیل ستادهایی برای بازیابی و نگهداری ازآنها می کوشند ولی شکی نیست که امروزه ملت ها و اقوام برای گفتگو و هم اندیشی بیشتر نیازمند شناخت یکدیگر و از این رو میراث فرهنگی و یادمان های تاریخی از مهم ترین ابزارهای این گفتگو است.

از هر دریچه که به فرهنگ مردم در هر کجای دنیا باشد، بنگریم، یک پیام کاملاً شفاف را از دل تاریخ بر کتیبه زمانه حک شده می بینیم:

آینده از آن ملتی است که گذشته خود را می شناسد /سایت آفتاب

مقام معظم رهبری در جایی فرمودند:یک نفری برای من نقل می کرد، می گفت: رفته بودیم یونان؛ ما را به مراکز گردشگری گوناگون می بردند و آن ها را به ما نشان می دادند؛ از جمله به نقطه ای بردند، گفتند: اینجا همان جائی است که سپاهیان ایرانی آمدند اینجا، از ما شکست خوردند. مردم را به یک بیابان خالی می برند و نشان می دهند که اینجا آنجایی است که ایرانی ها در آن دوره لشکرکشی کردند و در اینجا شکست خوردند. یک فضای خالی را نشان می دهند، یک ماده های تاریخی را با یک فضای خالی اثبات می کنند. خوب، اینجا نزدیکی کازرون ـ آن طوری که شنیدم ـ مجسمه ی والرین است، امپراتور روم، که زانو زده در مقابل پادشاه ایران. خیلی خوب، اینجا را بروید نشان بدهید؛ این به آن در! این همه نقاط مثبتی که می تواند گذشته ی ما را نشان بدهد.

شهر تاریخی جرجان در حال نابودی

شهر تاریخی جرجان از بزرگترین و پیشرفته ترین شهر ها در عصر خود بوده است.آثار اکتشاف شده،بقایای شهر و سایر مستندات تاریخی گویای این حقیقت است.

این شهر از بلاد معتبر در دوره های سامانیان ، آل زیار و سلجوقیان بوده که متاسفانه بر اثر حملات مغول در ۶۲۰ هجری قمری از بین رفت.”شهر تاریخی جرجان که زمانی پایتخت سلسله آل زیار بود و آثار تاریخی فراوان از آن کشف شده است، با ۷ هزار سال قدمت در زمان مغول با دوران افسانه ای خود خداحافظی کرد و اکنون بخش زیاد آن زیر خاک است./مهر

جرجان در دوران اوج شکوفایی مهد علم و ادب و صنایع (سفالگری . شیشه گری . فلزکاری…) محسوب می شد. شهرجرجان بر روی ویرانه های شهری از دوران پارتی و ساسانی با وسعتی در حدود ۱۲۰۰ هکتار به شکل چندضلعی با دروازه های متعدد ساخته شده که از لحاظ معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته بوده است.

IMG02383361برخی از آثار باستانی کشف شده در جرجان(گنبد کاووس)

در وصف شهر تاریخی جرجان گفته ها بسیار است و در این مجال نمی گنجد.اما نکته حائز اهمیت این است که این میراث تاریخی  عظیم و سرمایه بزرگ در حال نابودی است .از این فرصت بزرگ و سرمایه ملی و حتی جهانی،تنها خرابه هایی باقی مانده که محل چَرای گوسفندان  و تخلیه زباله ها شده است.به راستی چه کسی متولی نگهداری از آثار تاریخی و هویت ملی در منطقه جرجان است؟ مردم ما چقدر در نگهداری این میراث بزرگ سهم دارند؟ شهر جرجان متعلق به همه مردم است و . از آن تمدن عظیم تنها خرابه ای به جا مانده و یک “نام” که برخی مسئولین شهرستان(!) نیز  مصادره به مطلوب آن “نام” را به کام بالا دستی ها می دانند با این توجیه که ایالت جرجان بزرگ بوده و همه منطقه گلستان را در بَر می گیرد.سوالی که اینجا مطرح است این است که بقایای [به قول ما] شهرستان های [استان] جرجان به غیر از گنبد کاووس در کجاست؟! آیا همزمان با دوران حکومت در جرجان،مکان دیگری با آن عظمت و شکوه وجود داشته است؟ یا سالهای بعد و بعد از ویرانی جرجان تشکیل شده است؟

بدون شک اگر این سرمایه در اختیار کسانی بود که قدر آن را می دانستند،همایش های سالانه،احداث منطقه گردشگری و از این دست،کوچکترین اقداماتی بود که می توانست صورت بگیرد.جای بسی تاسف و تعجب است که چرا شهر تاریخی جرجان(گنبد کاووس) همانند شهر هگمتانه (همدان) مورد توجه قرار نگرفته است.در حالی که از نظر وسعت منطقه ای و آثار یافت شده ذست کمی از هگمتامه ندارد.آثار باستانی یافته شده در اکتشافات شهر جرجان کجاست؟! و در کدام موزه نگهداری می شود؟! آیا این حق مردم گنبد کاووس نیست تا از یک موزه آثار باستانی برخوردار باشند؟ احداث یک منطقه گردشگری و تاریخی به همراه موزه آثار باستانی می تواند سیل گردشگران داخلی و خارجی را به منطقه گنبد کاووس روانه دارد.مردم گنبد کاووس نیز باید سهم خود را از این فرصت مغفول مانده بخواهند ،زیرا چنان که گفته شد میراث تاریخی یک منطقه هم در شکل گیری تمدن  آنجا تاثیر گذار خواهد بود و هم به لحاظ اقتصادی و معیشتی مفید فایده خواهد بود.

تصاویر زیر مربوط به اکتشافات شهر جرجان در سالهای دور می باشد

jorjan (2)

jorjan (5)

jorjan 1

jorjan 4

   jorjan2

تصاویر زیرمربوط به شهر جرجان در سال ۹۳ می باشد

jorjan1

jorjan2پ jorjan3

jorjan4

jorjan5

jorjan6

jorjan7

شهر هگمتانه (همدان)

353687_388

2539816915620913919518919014740216121159

hamadan_columnbases

IMAGE635044887226726346

n00026089-b

ny7mvotts6voygwyj404

 1. یه همشهری   شهریور ۲۵, ۱۳۹۴  

  شهر تاریخی گرگان-جرجان.جالبه نه؟داخل شهر خودمون میزنن توی سرمون. من برام جالبه گرگان امروزی چه ارتباطی به جرجان قدیم داره؟اینکه گرگان امروزی به نام گرگان خوانده میشه ، چون تشابه بوده و در اون زمان زبان ما واژه گ نداشته ، باید الان جرجان رو به گرگان خواند ؟ یعنی مسئول نداریم داخل این شهر. یه مسئول وجود نداره دلسوز باشه […].

  رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 1 Thumb down 0

 2. مجید   اسفند ۲۸, ۱۳۹۳  

  متاسفم برای مسئولین شهر و استان که اینقدر این فرصتها رو به سادگی دارن از دست میدن.

  خیلی پسندیده! شما هم می‌پسندید؟ Thumb up 11 Thumb down 0

 3. سید بت شکن   اسفند ۲۷, ۱۳۹۳  

  سلام اطلاع رسانی خوبی بود امیدوارم یکه موزه خوب در گنبد تاسیس شود که در خور این تاریخ کهن باشد

  خیلی پسندیده! شما هم می‌پسندید؟ Thumb up 12 Thumb down 0

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.