آخرین عناوین
دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۰ ب.ظ
مصاحبه "سلام گنبد" با رئیس موسسه خیریه مهرورزان معین گنبدکاووس؛
آیین مهروزی در دل گنبدی‌ها زنده است
معلولین ذهنی افرادی هستند که از نظر فعالیت‌های ذهنی نسبت به هم‌نوعان خود نارسایی دارند و از نظر توانایی یادگیری، همسازی با محیط و درک مفاهیم به درجات مختلف محرومند. یک معلول ذهنی بیش از دیگر انسان‌ها سرشار از نیاز عاطفی است و برای فرار از تحقیر و تمسخر و نگاه بی‌مهرانه جامعه به مؤسساتی همچون مؤسسه خیریه مهرورزان معین گنبدکاووس پناه می‌برد.

مهرورزان-معین-گنبدسلام گنبد | محبت و مهربانی به انسان‌هایی که شاید بیش از دیگران تشنه نوشیدن جرعه‌ای احسان باشند، تجارتی سودمند است که ضرر در آن راهی ندارد.

معلولین ذهنی افرادی هستند که از نظر فعالیت‌های ذهنی نسبت به هم‌نوعان خود نارسایی دارند و از نظر توانایی یادگیری، همسازی با محیط و درک مفاهیم به درجات مختلف محرومند.

یک معلول ذهنی بیش از دیگر انسان‌ها سرشار از نیاز عاطفی است و برای فرار از تحقیر و تمسخر و نگاه بی‌مهرانه جامعه به مؤسساتی همچون مؤسسه خیریه مهرورزان معین گنبدکاووس پناه می‌برد.

شاید باور و تحملش برای اغلب ما سخت باشد که در میان درگیری‌های روزمره ما عده‌ای هستند که عمر و احساس خود را صرف در خدمت رسانی به چنین انسان‌هایی می‌کنند. حیدر عزیزی رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه مهروزان معین گنبدکاووس یکی از این افراد است.

در ادامه گفتگوی سلام گنبد با وی درباره فعالیت‌های این موسسه و مرکز توانبخشی از نظرتان می‌گذرد.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (1)

* سلام. اگر ممکن است در ابتدا توضیح مختصری درباره تاریخچه فعالیت موسسه مهرورزان معین گنبد و اهداف آن بفرمایید.

موسسه خیریه مهرورزان معین گنبدکاووس در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و هم اکنون ۵ نفر هیئت مدیره به همراه یک نفر مدیرعامل مسئولیت آن را بر عهده دارند. این موسسه در ابتدا، به موجب نیازسنجی و اعلام نیاز سازمان بهزیستی در دو زمینه فعالیت خود را آغاز کرد.

تاسیس مرکز بهبودی اقامتی زنان مبتلا به مواد مخدر که به مدت یک سال و نیم با همکاری نیروی انتظامی، اداره بهزیستی و دادگستری شهرستان، حدود ۲۷۰ نفر را پذیرش کرد. پس از آن، مرکز آموزش و توانبخشی زنان بیمار روانی مزمن را تاسیس کرد اما به دلیل دوری این مکان از مرکز شهر و امکان دسترسی محدود روزانه، آن مرکز نتوانست فعالیت قابل توجهی انجام دهد و بعد از مدت کوتاهی متوقف شد.

اکنون مرکز شقایق تنها مرکز فعال این موسسه است که توانبخشی و مراقبت شبانه روزی از معلولین شدید ذهنی و خیلی شدید پسران بالای ۱۴ سال را انجام می‌دهد.

* منظور از معلولیت ذهنی شدید و خیلی شدید چیست؟

علت اینکه معلولیت شدید و خیلی شدید به آن‌ها اطلاق می‌شود، به این خاطر است که توانمندی‌های این‌ها در حداقل‌هاست. به عنوان مثال برخی با وجود سن بالای ۲۰ سال پوشک می‌شوند یا غذا را نمی‌توانند بجوند و غذا به هم آمیخته شده و به صورت خمیرمانند به آن‌ها داده می‌شود. هر کدام از بچه‌ها پرونده پزشکی ویژه‌ای دارند و در روز ۵ وعده تغذیه می‌شوند.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (2)

* چه تعداد در این مرکز اشتغال دارند و چه خدماتی در این مرکز به مددجویان ارائه می‌شود؟

ما اکنون ۲۵ نفر نیروی پزشکی، توانبخشی و مراقبتی و سایر امور مرتبط داریم که مدرک تصحیلی آن‌ها پزشک عمومی، کارشناس، فوق دیپلم و دیپلم است. کارشناس توانبخشی مانند گفتار درمان، کار درمانگر، مددکار، بهیار و مددیار، مربی تربیت بدنی، مربی هنری، مسئول فنی و آشپزها هم مشغول به فعالیت هستند.

هر کدام از این بچه‌ها پرونده پزشکی ویژه خود را دارند. در ۵ وعده‌ی صبحانه، نهار، شام و میان وعده صبح و عصر، تغذیه می‌شوند. معمولا هر از گاهی بچه ها را به اردوهای تفریحی و ورزشی مانند جنگل می‌بریم.

برخی خانواده‌ها هم همکاری لازم را دارند. هرچند تعدادی از این بچه‌ها خانواده ندارند. گاهی بعضی به همراه خانواده به مرخصی می‌روند و مجددا برمی‌گردند.

* هزینه ارائه این خدمات چگونه تامین می‌شود و آیا شما در این زمینه احساس نیازی کرده‌اید؟

عمده هزینه‌ها در پرداخت اجاره ساختمان مرکز، دستمزد و بیمه کارمندان، تامین موادغذایی و شوینده برای بچه‌ها و هزینه نگهداری ساختمان و هزینه های جاری (آب، گاز و برق و…) صرف می‌شود.

این هزینه‌ها از دو طریق تامین می‌شود. نخست سرانه‌ای ست که اداره بهزیستی اختصاص می‌دهد که در ماه حدود ۱۲ میلیون می‌شود. این سرانه غالبا پیسخگوی هزینه‌های ابتدایی اینجا هم نمی‌شود.

روش دوم، کمک‌های مردمی ست. ما برای این منظور یک سری قلک‌ها و صندوق‌هایی ساخته‌ایم که در منازل و مغازه‌ها توزیع شده است. علاوه بر این خیرینی هستند که ماهانه مبالغی را – عمدتاً زیر یک میلیون – در اختیار ما قرار می‌دهند. یک تعداد هم کمک‌های غیرنقدی مانند پوشاک یا مواد غذایی انجام می‌دهند. بعضی از مغازه‌دارها اجناس را به قیمتی پایین تر از قیمت مصرف کننده در اختیار ما می‌گذارند.

امیدواریم آشنایی بیشتر مردم با این موسسه، حضور پررنگ‌تر این عزیزان و خیرین را سبب شود و حتی کوچکترین قدم برای این منظور مفید است.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (3)

* آیا امکان فعالیت فرهنگی و اجتماعی و حضور محیط های تفریحی و فرهنگی فراهم است؟ 

معلولین ذهنی خفیف یا معلولین جسمی – حرکتی و دیگر معلولین مانند ناشنوایان یا نابینایان و کم بینایان که قادر به تکلم و تفکر هستند می‌توانند فعالیت هنری یا ورزشی داشته باشند. اما چون معلولیت این‌ها شدید و خیلی شدید است متاسفانه در هیچ گونه فعالیتی نمی‌توانند شرکت داشته باشند؛ به عنوان مثال قدرت نقاشی یا تماشای تلویزیون برای اغلب این بچه‌ها ممکن نیست.

ما مدتی تعدادی از بچه‌ها را به پارک‌های درون شهر بردیم. اما دیدیم که مردم از ما فاصله گرفتند و دست فرزندانشان را گرفتند و رفتند. این بچه‌ها نیازمند یک فضای تفریحی مخصوص هستند.

البته ما چندی پیش با حضور در صحن شورای شهر پیشنهادی به شورای شهر در خصوص مناسب سازی فضاهای عمومی شهر برای معلولین ارائه دادیم. تا از این طریق نه مزاحمتی برای مردم ایجاد شود و نه اینکه حقی از معلولین ضایع شود. شورای شهر به حرف ما گوش داد اما ظاهراً تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

اگر فردی باغ یا باغچه ای دارد که می‌تواند در هفته یک یا دوبار در اختیار ما بگذارد تا این‌ها را برای بازی و تفریح به آنجا ببریم، بسیار در روحیه این بچه‌ها اثرگذار خواهد بود. ما چندی پیش به دنبال یک سالن ورزشی متعلق به نهادها (مانند آموزش و پرورش و…) بودیم تا هفته‌ای دو ساعت امکان استفاده را به ما بدهند. اما موفق نشدیم حتی در ساعات بیکاری سالن از آن‌جا استفاده کنیم.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (4)

* آیا در مراسم‌ و برنامه‌های گوناگون، این موسسه به مردم معرفی شده است؟

این موسسه زیرنظر اداره بهزیستی فعالیت می‌کند و به طبع این اداره باید به دنبال حمایت از موسسات زیرمجموعه خود باشد. اما اینکه می‌گویید در برنامه‌های سطح شهر و به مناسبت‌های مختلف امکان معرفی موسسه به مردم فراهم شده باشد، خیر.

* برنامه آینده این موسسه برای ارائه خدمات توانبخشی بهتر و بیشتر چیست؟ آیا در این خصوص نیازی احساس می‌کنید؟

یک قطعه زمین ۱ هزار و ۵۰۰ مترمربع از اداره راه و شهرسازی در شهرک بهارستان گنبد به منظور ساخت مرکز تخصصی توانبخشی خریداری شده است. البته از نزدیک به ۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال قیمت این زمین، مبلغ ۱ میلیارد ریال آن پرداخت شده و ۵۵۰ میلیون ریال آن باقی مانده است.

پیش‌بینی ۲ هزار مترمربع بنا به جز فضای سبز کردیم که ۴۰۰ مترمربع آن فضای خوابگاهی است. علاوه بر این، اتاق‌هایی برای فعالیت کارشناسان توانبخشی، فضای بازی، فضایی برای کاردرمانی، آشپزخانه، ناهارخوری، سردخانه بالای صفر و زیر صفر، رخت‌شوخانه، استخر شنا و.. در نظر گرفته شده است و حداقل مبلغ ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

ما برای تامین هزینه ساخت این مرکز تخصصی که در شرق استان بی‌نظیر است، به کمک و یاری خیرین شهرستان نیاز داریم.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (5)البته ما هم اکنون به پزشکان متخصص در زمینه اعصاب و روان، روانپزشک، پزشک متخصص پوست، بیماری های چشمی و همچنین همکاری بیمارستان ها نیاز جدی داریم. ما از پزشکان متخصص گنبدی تقاضا می‌کنیم هر ماه یک بار به این مرکز سر بزنند. البته برخی از این عزیزان امکان حضور ندارند و از ما خواستند تا این بچه‌ها را برای معاینه و دستور دارویی ببریم. اما باید بدانید که بردن و بازگرداندن یک معلول ذهنی شدید کار بسیار سختی ست و حداقل سه نفر برای این منظور باید همراه مددجو باشند.

با احداث مرکز تخصصی توانبخشی، ظرفیت اسمی پذیرش ما از ۵۰ نفر حداقل به ۱۰۰ نفر افزایش می‌یابد و ما نیاز به ۵۰ نفر نیروی کار داریم و در واقع این تعداد اشتغالزایی خواهد شد.

* در انتها چنانچه صحبتی به عنوان حرف پایانی دارید بفرمایید.

از شما تشکر می‌کنم بابت وقتی که گذاشتید. لازم است که بگویم اولین اقدامی که ما بعد از بنای ساختمان مرکز تخصصی توانبخشی انجام می‌دهیم، یک یادمان از اسامی حک شده‌ی همه افرادی که کوچکترین کمکی برای ساخت این مرکز کرده‌اند، خواهیم ساخت.

* با آرزوی موفقیت برای شما.

خیریه-مهرورزان-معین-گنبد (6)

شهروندان گنبدی می‌توانند از راه‌های زیر با این موسسه ارتباط برقرار کنند و کمک‌های مالی و غیرمالی خود را ارائه کنند:

شماره حساب‌ و شماره کارت کمک‌های مردمی:

۱۹۰۱۶۶۸۱۷۱ – بانک ملت و ۰۱۰۴۴۳۹۳۱۶۰۰۹ بانک ملی / شماره کارت: ۶۱۰۴۳۳۷۹۲۸۵۶۰۶۵۳

نشانی: گنبدکاووس، خیابان مدرس، بعد از چهارراه خیام جنوبی، نبش کوچه پنجم، پلاک ۴۵ و ۴۷

 

  1. بهنام   شهریور ۲۵, ۱۳۹۴  

    در میان دغدغه‌های روزمره ما عده ای هستند که به کناری مانده اند… شاید باید به آن ها تبریک گفتم که فارغ اند از معادلات زندگی بشری، آن گونه که ما هستیم!
    واقعا مصاحبه به جایی بود. اگر اندکی تامل کنیم.. پیام های گوناگونی میشه گرفت. همه ما مسئولیم.

    رأی منفی یا مثبت به نظر Thumb up 3 Thumb down 0

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.