آخرین عناوین
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۷ ب.ظ
پیگیری سرنوشت زمین 9 هکتاری حاشیه اِگری کال؛
آدینه: ۶ هکتار از اراضی امسال به شورای روستا برمی‌گردد / در یک سال گذشته ۵۴ مورد زمین خواری را گزارش کردیم
یکی از اهالی داشلی سفلی در تماس با ما از برخی سندسازی‌ها و واگذاری زمین ۹ هکتاری حاشیه اِگری کال توسط شورای پیشین روستا خبر داد. در گفتگو با بخشدار مرکزی گنبدکاووس صحت و سقم این موضوع جویا شدیم.

داشلی-سفلی-گنبد

به گزارش سلام گنبد، یکی از اهالی روستای داشلی سفلی از توابع بخش مرکزی گنبدکاووس در تماس تلفنی با خبرنگار ما، با مطرح کردن برخی تخلفات شورای پیشین این روستا، خواستار رسیدگی به آن‌ها شد.

این فرد مدعی شد: شورای پیشین با سندسازی و استشهاد محلی با عنوان اینکه برخی زمین‌ها را آباد کردند، مراتع را به نام خود یا نزدیکان خود سند زده اند. یعنی خودشان گواهی مالکیت را تکمیل و خودشان هم تایید کردند!

او اضافه کرد: همچنین تعدادی از آن‌ها با همراهی چند تن از جانبازان، ۹ هکتار از اراضی حریم رودخانه اگری کال را به نام خود قولنامه کردند؛ در حالی که باید عواید بهره برداری از این زمین صرف عمران و آبادانی روستا می‌شد.

رئیس کنونی شورای این روستا در یک گفتگوی تلفنی این اظهارات را تایید کرد و از پیگیری این موضوعات طی یک سال گذشته خبر داد.

داشلی-سفلی-گنبد-2

احمدرضا آدینه بخشدار مرکزی گنبدکاووس در گفتگو با خبرنگار ما گفت: زمین ۹ هکتاری در حریم رودخانه و مربوط به امور آب منطقه‌ای است. مزایده‌ای حدود ۴ سال پیش برای بهره برداری از این زمین انجام می‌شود و تعدادی از اعضای شورای پیشین و چند تن از جانبازان به مدت ۱۰ سال آن را قولنامه می‌کنند.

وی افزود: با آمدن دهیار جدید، ما اعلام کردیم زمین نباید به دست اشخاص باشد و باید صرف عمران و آبادانی روستا شود. به همین منظور امور آب منطقه‌ای و صاحبان کنونی زمین را متقاعد کردیم و توافق شد تا امسال را هم کشت کنند و پس از آن حدود ۵ یا ۶ هکتار به منظور مصارف عمران و آبادانی روستا تحویل شورا شود.

آدینه در پاسخ به خبرنگار ما در مورد اینکه چرا تمام ۹ هکتار بازگردانی نمی‌شود گفت: آن مقدار در اختیار جانبازان عزیز است که با نامه بنیاد جانبازان معرفی شده‌اند و حق آن‌هاست.

وی همچنین در خصوص ادعای سندسازی با استشهاد محلی توضیح داد: متاسفانه به نظر می‌آید در این زمینه نقص قانونی وجود دارد که فرد یا افرادی با ادعای اینکه مدتی زمینی را آباد کرده‌اند، با استشهاد محلی و تایید آن می‌توانند زمین را تصاحب کنند.

آدینه تصریح کرد: ما در یک سال گذشته بیش از ۵۴ مورد را با عنوان زمین خواری در بخش مرکزی گنبد به کمیسیون زمین خواری ارائه دادیم که امیدواریم دادستانی رسیدگی لازم را انجام دهد.

روستای داشلی سفلی در دهستان سلطانعلی و در فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی گنبدکاووس قرار دارد.

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.