آخرین عناوین
پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ | ۰۷:۰۴ ق.ظ
در بخش داستان بزرگسال؛
“یوسف قوجق” نامزد دریافت جایزه قلم زرین شد
نامزدهای نهایی چهاردهمین جایزه ادبی قلم زرین مشخص شدند. یوسف قوجق نویسنده سرشناس گنبدی برای رمان “وقت جنگ دوتارت را کوک کن” در میان آثار منتخب بخش داستان بزرگسال قرار گرفت.

وقت-جنگ-دوتارت-را-کوک-کن

به گزارش سلام گنبد، نامزدهای چهاردهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین معرفی شدند.

در فهرست نامزدهای بخش داستان بزرگسال، نام یوسف قوجق نویسنده توانمند گنبدی به چشم می‌خورد. او این بار برای رمان خواندنی “وقت جنگ دوتارت را کوک کن” موفق شده است به جمع ۶ اثر منتخب این بخش راه یابد.

“وقت جنگ دوتارت را کوک کن” را می‌توان یکی از شاهکارهای رمان نویسی بومی-هویتی ایران دانست. رمانی که به بهانه روایتی از مقاومت ترکمن‌های قلعه “گوک تپه” (گوک دفه) در مقابل سلطه‌طلبی قشون تزار شوروی در زمان ناصرالدین شاه، سعی کرده بخشی از هویت تاریخی ایران زمین را با به کارگیری نشانه‌های بومی بازیابی کند. در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: “این رُمان، روایتی از ایستادگی و مقاومت مردم دلیر ترکمن صحرا و شرح دلاوری‌های مردم این سامان در مقابل توسعه‌طلبی‌های روسیه‌ی تزاری (بعد از معاهده‌ ترکمانچای) در قلعه‌ «گؤک‌تپه» و به عبارتی، پاسداری از تمامیت ارضی ایران است. جنگی که به انعقاد قرارداد ننگین «آخال» انجامید.

یوسف-قوجق

قوجق پیش از این در دوره دوازدهم این جایزه ادبی در سال ۱۳۹۳ برای رمان “لحظه‌ها جا می‌مانند” در بخش داستان شایسته تقدیر شناخته شده بود. او امسال یکی از شانس‌های اصلی و جدی کسب جایزه شناخته می‌شود.

جایزه قلم زرین یکی از معتبرترین جوایز ادبی ایران است که هرساله همزمان با روز ملی قلم (۱۴ تیر) توسط انجمن قلم ایران برگزار می‌شود. انجمن قلم ایران طی فراخوانی از کلیه ناشران، نویسندگان، شاعران، پژوهشگران، منتقدان و مؤلفان مجاز برای شرکت در این جایزه دعوت می‌نماید و حوزه‌های ادبی از جمله نقد و پژوهش ادبی، داستانی بزرگسال، شعر بزرگسال، داستان کودک و نوجوان، شعر کودک و نوجوان که برای اولین بار در همان سال منتشر شده اند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

آیین پایانی چهاردهمین دوره از جایزه قلم زرین امسال به دلیل همزمانی روز قلم با ماه مبارک رمضان، روز ۱۹ تیرماه در سالن سوره حوزه هنری با معرفی برگزیدگان و تقدیر از دیگر آثار منتخب انجام می‌شود.

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.