آخرین عناوین
دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۶ ب.ظ
خانواده دکتر بهمرام از شهدای فاجعه منا:
مجامع بین‌المللی پیگیر احقاق حق شهدای منا باشند/ دیدار با مقام معظم رهبری آرامش خاصی به ما داد
رحمت الله بهمرام دانشمند گلستانی و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان که مراحل پایانی تولید هیبرید داخلی کلزا را به مرحله تکثیر انبوه رسانده بود، در حادثه سال گذشته در منا جان خود را از دست داد.

%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d8%b1%d8%ad%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a8%d9%87%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%85

سلام گنبد | در حادثه منا شمار زیادی از مسلمانان دنیا در مکانی که باید حرم امن الهی باشد، به خاک و خون کشیده شدند و در این میان سعودی‌ها تنها نگاه کردند و شاهد تلف شدن مسلمین بودند .

اگر چه برخی از جانباختگان جزو مسن تر ها بودند اما در این بین بودند افرادی که جزو اندیشمندان و نخبگان جامعه بوده و ضایعه از دست رفتن آنها هیچ‌وقت از ذهن‌ها بیرون نمی‌رود و هیچ مرهمی نمی‌تواند جای خالی آنها را جبران کند.

دکتر رحمت الله بهمرام عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان یکی از این نخبگان بود که با کاوران ۳۸۰۱۷ به مراسم حج سال گذشته مشرف شد.

بهمرام چند سالی رئیس بخش تحقیقات زراعی و باغی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گلستان بود که قبل از رفتن به سفر حج با این بخش خداحافظی کرد.

وی دارای دکترای اصلاح نباتات از دانشگاه مالزی بود و جزء بهترین محققان کلزا در سطح کشور در کار تولید هیبرید کلزا و شناخت هیبریدهای مختلف بود و به اذعان کارشناسان این بخش جزء ۴ نفر برتر کشور بود.

رحمت الله بهمرام متولد ۷ دیماه سال ۱۳۵۰ روستای کاکا شهرستان گنبدکاووس است و ارقامی مانند هایلا ۴۰۱، هایلا ۴۲۰ و آر جی اس که در استان گلستان توسط کشاورزان بهره‌برداری می‌شود حاصل زحمات وی بود .

تسنیم به مناسبت سالگرد شهدای منا به دیدار خانواده شهید رحمت الله بهمرام رفته است که در ادامه گفت‌وگوی کوتاه آن با برادر و خواهران شهید بهمرام را می‌خوانید:

خواهر بزرگ رحمت الله بهمرام گفت: ۱۱سال پیش در شب نیمه شعبان پس از عروسی برادر کوچکم، پدرم گفت حالا که همه فرزندانم سر و سامان پیدا کردند باید به حج بروم، آن شب خوابید و بر اثر سکته قلبی بدون سابقه بیماری قلبی دارفانی را وداع گفت.

مارال بهمرام افزود: پس از این ماجرا مادرم پیگیر این موضوع شد و خودش به همراه برادر بزرگم رحمت الله بهمرام در حج تمتع ثبت نام کردند و البته در این مدت ۲بار مادرم به حج عمره عازم شد اما در این جمع یک شور و اشتیاق دیگر داشت.

وی اظهار کرد: روز اعزام آن‌ها از محل مصلی اهل سنت روز عجیبی بود و مادر ما همیشه به مسافرت می‌رفت و ما هیچ‌گونه دلتنگی نداشتیم اما آن روز به قدری هم مادرم و هم برادرم و هم اهل خانواده گریه می‌کردیم که دیگران می‌گفتند گریه خوب نیست اما مادرم ما را در آغوش می‌گرفت و دوست نداشت از ما جدا شود.

مارال بهمرام درباره نحوه مطلع شدن ازفاجعه منا گفت: امسال من تنها در خانه بودم که حدود ساعت یک بعدازظهر از خانواده شهید مختوم نژاد تماس گرفتند و فاجعه منا را اطلاع دادند که در آن روز با همه تماس گرفتیم اما متاسفانه هیچ‌کسی به تماس‌ها پاسخ نمی‌داد.

وی افزود: پس از ۳ روز باخبر شدیم که برادرم شهید شده اما هنوز از مادرم خبری نبود و هنوز در دلم روزنه امیدی از زنده بودن آن وجود داشت و در ابتدا اسم مادرم در لیست مجرومین بود و این به علت تشابه اسم و فامیلی بود که با شخص دیگر داشته است.

مارال بهمرام اظهار داشت: پس از یک هفته پیکر برادرم را در نخستین گروه به ایران آوردند اما مادرم به علت گم شدن پلاک گردنش یک‌ماه بعد به کشور عزیزمان رسید.

خواهر دیگر شهید بهمرام درباره خاطرات مادر و برادرش می‌گوید:زمانی که مادرم را آوردند انگار که تازه فوت کرده بود درصورتی که یک‌ماه از زمان فوتش می گذشت جنازه و همه لباس‌هایش را مرتب به تن داشت.

مایا بهمرام افزود: برادرم در یک‌سال گذشته با توجه به مشغله کارهای زیادی که داشتند به مادرم بسیار نزدیک شده بود و در هر زمان که فرصت داشت منزل مادرم می‌آمد و وابستگی بسیار عجیبی به یکدیگر پیدا کرده بودند.

حاج خالق بهمرام برادر شهید بهمرام نیز گفت: حجاجی که با اینها همسفر بودند می‌گویند برادرم، مادرم را با ویلچر طواف می‌داده و در همان هنگام قرآن را در دست داشته و قرائت می‌کردند و مادرم نیز آن را تکرار می کرده و همه حجاج به این رفتار برادرم در قبال مادرش غبطه میخوردند.

خواهر دیگر شهید بهمرام درباره حادثه منا گفت: به هر صورتی فکر کنم نمی‌توانم قبول کنم که این حادثه غیرعمدی باشد و به نظر من این حادثه از پیش برنامه‌ریزی شده و اینان با فکر و اندیشه قبلی این کار را انجام دادند و تعجب می‌کنم چرا کشور به این ثروتمندی و با امکانات وسیع نتوانسته است از گسترش حادثه جلوگیری کند و آن‌ها خود نخواستند که جلوی این اتفاق را بگیرند.

مارال بهمرام گفت: آن گونه که اطلاع دارم ماموران عربستان حتی مانع امدادرسانی، نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شدند و حتی دیگر حجاج نیز که برای کمک به سوی اینها می‌آمدند را مانع می‌شدند.

وی اظهار کرد: باید روسای مجامع بین المللی و مسئولان ایران اسلامی پیگیر احقاق حق شهدای منا باشند و حکام آل سعود نیز باید پاسخگو این عمل خود باشند.

مارال خطاب به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی تصریح کرد: هرگاه یک حادثه کوچک مانند انفجار یک بمب یا اتفاق ساده کوچک دیگر می‌افتد این کشورها در رسانه‌ها سر و صدای زیادی می‌کنند و درصدد احقاق حقوق هستند اما حادثه به این مهمی که ۷هزار مسلمان شهید شدند هیچ انعکاس جهانی از طرف این کشورها نداشت و برای احقاق حقوق این همه حجاج هیچ اقدامی انجام نشد و به راحتی از کنار آن گذشتند.

مایا بهمرام نیز گفت: به کشور ایران و مقام معظم رهبری که همانند پدر برای ما هستند افتخار می‌کنم و خوشحالم که در غم از دست دادن مادر و برادرم رهبرم، مسئولان و مردم در کنار ما بودند.

وی درباره مدیریت مناسک حج گفت: باید مدیریت حج تنها دست یک حکومت یا یک شخص خاص نباشد و بیت الله الحرام مختص به یک شخص و حکومت نیست و خانه خدا متعلق به هم بندگان است و باید به صورتی مدیریت شود که همه کشورهای اسلامی در آن حق اظهار نظر و مدیریت داشته باشند و این گونه نباشد که حکام آل سعود هر وقت دوست داشته اجازه دهند مسلمانان به حج رفته و هر وقت مایل نبوده مانع رفتن به حج شوند.

وی ادامه داد: فاجعه منا نشان از بی‌مدیریتی، بی‌کفایتی و بی‌درایتی حکام آل سعود است و باید هرچه زودتر در این مورد تصمیم جدی گرفته شود.

مارال و مایا درباره دیدار خود با مقام معظم رهبری گفتند: نخستین بار بود که به دیدار مقام معظم رهبری می‌رفتیم و هیچ‌گاه در ذهن‌مان تصور نمی‌کردیم که روزی سعادت دیدار را داشته باشیم و ایشان صورت بسیار نورانی داشتند و وقتی صحبت می‌کردند انگار پدرمان در کنارمان بود و با اینکه گریه می‌کردیم اما آرامش خاصی داشتیم و افتخار می‌کنیم که رهبر فرزانه‌ای داریم که به فکر مردم و ملت خود است و همدردی خودشان را با ما ابراز کردند و مهم‌ترین صحبت ایشان که در ذهنم ماند این بود که چرا کشورهای جهان در احقاق حجاج هیچ عکس‌العملی نشان ندادند و به راحتی از کنار آن گذشتند.

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.