آخرین عناوین
جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۹ ب.ظ
مشاور امور پارلمانی و مجلس وزارت امور خارجه در گنبدکاووس:
گنبدکاووس دروازه استراتژیک ورود ایران به آسیای مرکزی است/ کاهش محسوس روابط با ترکمنستان در سه سال اخیر
مشاور امور پارلمانی و مجلس وزارت امور خارجه و سفیر سابق ایران در ترکمنستان اظهار داشت: گنبدکاووس و استان گلستان دروازه ورود ایران به آسیای مرکزی است و تنها مرز ترددی ما به ترکمنستان و آسیای مرکزی در اینچه برون قرار دارد

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%da%af%d9%86%d8%a8%d8%af-2

به گزارش سلام گنبد، محمدرضا فرقانی پنجشنبه شب در نشست “روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آسیای مرکزی؛ گذشته، حال و آینده” با تاکید بر نقش اقتصاد در روابط میان کشورها و ضرورت توجه به این عامل در ارتباط با کشورهای آسیای مرکزی اظهار داشت: امروزه به تجربه ثابت شده است که مبادلات اقتصادی حرف اول را در بهبود روابط کشورها می‌زند و مسائل اقتصادی در مناسبات بین المللی نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کند.

وی افزود: اگر امروز چین را کشوری توسعه یافته قلمداد می‌کنند، علتش برنامه ریزی استراتژیک و تمرکز این کشور در ۴۰ سال گذشته بر رشد اقتصادی خود است. اگر مشاهده می‌شود آمریکا در برابر کشوری مثل عربستان با حاکمیتی قرون وسطایی نرمش نشان می‌دهد، علتش برگ برنده پولی عربستان در بازار مالی آمریکاست.

گنبدکاووس و گلستان دروازه ورود ایران به آسیای مرکزی

سفیر پیشین ایران در ترکمنستان به نقش گنبدکاووس و استان گلستان در این رابطه تاکید کرد و گفت: گنبدکاووس و استان گلستان دروازه ورود ایران به آسیای مرکزی است و تنها مرز ترددی ما به ترکمنستان و آسیای مرکزی در اینچه برون قرار دارد و سه مرز باج گیران، لطف آباد و سرخس در خراسان رضوی است.

فرقانی اذغان کرد: متاسفانه با وجود اشتراکات فرهنگی و تاریخی فراوان با کشورهای آسیای مرکزی به ویژه ترکمنستان، آن طور که باید نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و بعد از ۲۵ سال از استقلال این کشورها از شوروی سابق، جایگاه مورد انتظار را نداریم.

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%da%af%d9%86%d8%a8%d8%af-3

بالاترین حجم مبادلات اقتصادی ایران و آسیای مرکزی با ترکمنستان

مشاور امور پارلمانی و مجلس وزارت امور خارجه حجم مبادلات اقتصادی ایران با ۵ کشور آسیای مرکزی را تنها حدود ۵ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بالاترین حجم روابط ما با ۳٫۷ میلیارد دلار با ترکمنستان است و بعد از آن به ترتیب حدود ۹۰۰ میلیون دلار با قزاقستان، حدود ۳۰۰ میلیون دلار با ازبکستان، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار با تاجیکستان و حدود ۳۵ میلیون دلار با قرقیزستان تبادل اقتصادی داریم. در حالی که حجم روابط اقتصادی ما با ترکیه و چین به ترتیب حدود ۲۰ و ۳۳ میلیارد دلار است.

وی مدعی شد: هیچ کشوری در دنیا به اندازه ترکمنستان با ما همبستگی فرهنگی و تاریخی ندارد و امروز تمام افتخارات ترکمنستان به ایران برمی‌گردد. امروز اگر از ترکمنستانی‌ها بپرسید که افتخارات تاریخی تان را برشمرید، آنچه می‌گویند با ما مشترک است. ابوسعید ابوالخیر، انوری ابیوردی، شیخ احمد نسائی، ابوالفضل سرخسی، پوریای ولی، شیخ نجم الدین کبری، مختومقلی فراغی و.. این تعداد اشتراکات در مفاخر را ما حتی با تاجیکستانِ فارس زبان، نداریم.

فرقانی با اشاره به سهم حمل و نقل و صنعت ترانزیت در روابط اقتصادی دو کشور، این شرایط را ناگزیر ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه به دلیل وجود فشارهای بین المللی و همچنین برخی ضعف‌ها از طرف ما، اگر امکان جایگزینی وجود داشت این کار را انجام می‌دادند.

لزوم برنامه ریزی بلندمدت برای حضور فعالان اقتصادی گلستان در بازار آسیای مرکزی

وی برنامه ریزی استراتژیک بلندمدت و همه جانبه نگر را ضروری دانست و بر لزوم نقش آفرینی گنبدکاووس و استان گلستان در رقابت‌های اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای تاکید کرد و گفت: امروز تاجران مشهدی و تهرانی گوی سبقت را از تاجران گلستانی ربوده اند. این موضوع به ضعف برنامه ریزان و تاجران خودمان در شناخت بازار و نداشتن نقدینگی و ارتباطات مناسب بر‌می‌گردد.

سفیر پیشین ایران در ترکمنستان با اشاره به روابط نزدیک ایران و ترکمنستان افزود: در حالی که در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۰ روسای جمهور دو کشور نزدیک به ۱۰ بار به کشور همسایه خود مسافرت کردند اما در سه سال اخیر ما عقب گرد داشتیم و هر کدام از رئیس جمهورها تنها یک بار به کشور همسایه آمده‌اند. به همین نسبت ارتباطات در سطوح پایین کاهش پیدا کرده است. البته عامل اصلی این وضعیت را باید تصمیم‌های نادرست دولت ترکمنستان بدانیم.

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%da%af%d9%86%d8%a8%d8%af-8

ساختار بسته سیاسی-اجتماعی ترکمنستان عامل کندی توسعه روابط دو همسایه

وی سخت گیری‌های بی‌مورد، تصمیمات یک طرفه و تعلل در گسترش همکاری‌ها را عامل توقف در روابط دو کشور ارزیابی کرد و اضافه کرد: سخت گیری‌های ترکمنستان در یک سال گذشته و اخذ مبالغ اضافی از رانندگان ترانزیتی – که اقدام متقابل ایران را به همراه داشت – ریشه در کاهش درآمدهای ارزی این کشور ناشی از کاهش قیمت جهانی گاز بود. البته ترکمنستان دریافت مبلغ مابه‌تفاوت قیمت سوخت توسط ایران در مرز بازرگان را بهانه قرار داد. مبلغی که از مدت‌ها قبل گرفته می‌شده و تنها مختص کامیون‌های ترکمنستانی نبوده است.

فرقانی همچنین از آمادگی ایران برای افزایش سطح مبادلات حمل و نقلی خبر داد و افزود: متاسفانه به دلیل تعلل این کشور، کریدور شمال-جنوب که قرار بود با وجود ارتباط جاده‌ای و ریلی و مسیر مناسب برای ورود به آسیای مرکزی و روسیه از مرز اینچه برون به ترکمنستان اتفاق بیافتد، در توافق اخیر به آذربایجان منتقل شد.

وی در پایان با توجه به فضای سیاسی و اجتماعی این کشور تاکید کرد: ما در حال حاضر جزو ۵ شریک اول اقتصادی ترکمنستان بعد از روسیه، چین، اوکراین و ترکیه هستیم و نباید از گسترش روابط تجاری-اقتصادی با این کشور همسایه ناامید شویم.

لازم به ذکر است نشست “روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آسیای مرکزی؛ گذشته، حال و آینده” دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی-رسانه‌ای رسانه خبری-تحلیلی سلام گنبد است که با هدف شناخت فرصت‌های آسیای مرکزی و نقش آفرینی گلستان و گنبدکاووس در آینده روابط ایران و این منطقه حساس جهان انجام می‌شود.

احمد دستمرد معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری ویژه گنبدکاووس، ارازجان شمالی نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گلستان و تعدادی از فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه از حاضران این نشست بودند.


مطالب مرتبط:

     + گزارش تصویری / نشست “روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آسیای مرکزی؛ گذشته، حال و آینده” در گنبدکاووس

     + گزارش کامل نشست “بررسی جایگاه و آخرین تحولات آسیای مرکزی” در گنبدکاووس + دانلود

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.