آخرین عناوین
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۳ ق.ظ
گزارشی از حضور سفیر قزاقستان در گلستان؛
احیاء راه ابریشم با افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین گلستان و قزاقستان
امریف بغداد کولتائویچ سفیر کشور قزاقستان در ایران امروز به منظور افزایش روابط اقتصادی و تجاری با استان گلستان وارد گرگان شد و با استاندار و دیگر مسئولان استانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%b1-%d9%82%d8%b2%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%af%d9%84%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86

به گزارش سلام گنبد به نقل از تسنیم، راه‎اندازی خط ‎ریلی ایران ـ ترکمنستان-قزاقستان امید اقتصادی زیادی را برای فعالان این عرصه در استان گلستان زنده کرد تا شاید این راه آهن بتواند احیاگر راه ابریشم شود.

در سال‎های گذشته مسئولان برای راه آهن ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان برنامه‎ریزی‎های زیادی کردند و بر‌این اساس دیدارهای رئیس جمهوری مشترک این کشورها را شاهد بودیم.

برای اینکه ایران و استان گلستان بتواند دروازه ابریشم قرن بیستم شوند نیاز است که بتواند با کشورهای حوزه دریای خزر ارتباط‎ها تجاری نزدیکی ایجاد کند و این کشورها منافع سرمایه‎گذاری را در ایران به خصوص در استان گلستان به اشتراک بگذارند.

اقداماتی مانند پیگیری منطقه آزاد اینچه‎برون و ترمینال غلات را باید دستاوردهای راه‎اندازی خط ریلی بین ایران و قزاقستان دانست.

بر این اساس امروز هیئتی با ریاست سفیر قزاقستان با استاندار گلستان و معاونانش دیدار و گفت‌و‎گو کرد و در این گفت‎وگو‎ها به افزایش مسائل تجاری، افزایش توریست در بین دو کشور تاکید کردند.

استاندار گلستان در این دیدار با بیان اینکه این چهارمین باری است که با سفیر قزاقستان دیدار و گفت‌و‎گو داریم، گفت: در سال گذشته شاهد افت ۱۲ درصدی صادرات به کشور قزاقستان بودیم و این مهم باید مورد بررسی قرار بگیرد تا دیگر شاهد رشد منفی صادرات نباشیم.

صادقلو با بیان اینکه باید روابط اقتصادی گلستان با قزاقستان دیده شود، گفت: می‎توان بحث‎ها و گفت‎وگوهای بین استان گلستان و قزاقستان را به صورت یک تفاهم‎نامه دنبال کرد.

وی با بیان اینکه برخی از سرمایه‎گذاران قزاقستانی به دنبال سرمایه‎گذاری در استان گلستان هستند، اظهار داشت: تلاش شده که با این مجموعه همکاری لازم صورت بگیرد.

همچنین استاندار گلستان از سفیر قزاقستان درخواست کرد تا برای بین‌المللی شدن جشنواره اقوام ایران زمین در استان گلستان تلاش کند و برای حضور در این جشنوار سفیر قزاقستان را بار دیگر به استان گلستان دعوت کرد.

رمضان بهرامی، رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاوری استان گلستان نیز در این جلسه برای افزایش روادید اقتصادی پیشنهاداتی داد که مشکلات و موانع را با هم‎فکری رفع کنیم و همچنین با همفکری بین بازرگانان استان گلستان و قزاقستان راه‎حل‎های جدیدی برای حل مشکلات موجود ایجاد شود.

صادرات ۶ میلیون دلاری از استان گلستان به قزاقستان

حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گلستان هم در این دیدار به آمار تجارت ایران و قزاقستان اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۶ میلیون دلار صادرات از استان گلستان به کشور قزاقستان داشتیم که در سال‎های گذشته این میزان بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار بود.

وی تصریح کرد: روابط اقتصادی بین ۲ کشور عدد کوچکی نیست اما با توجه به اینکه خط ریلی به عنوان یک مسیر ویژه بین ایران و قزاقستان ایجاد شده انتظار از روابط اقتصادی بسیار بالاتر است.

قوانلو اظهار داشت: پس از سفر رئیس جمهور ایران به قزاقستان و ایجاد تفاهم‎نامه مبنی بر نقشه راه همکاری ایران و قزاقستان با توجه به اینکه عمده تفاهم‎نامه بحث صنعت به خصوص صنایع معدنی را شامل می‎شود امیدوار هستیم استان گلستان سهم عمده‎ای را از این نقشه راه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که منطقه آزاد تجاری در استان گلستان شکل بگیرد، گفت: درخواست ما از سفیر قزاقستان این است که به شکل ویژه‎ای مرادوات قزاقستان و به العکس ایران را در خصوص گردشگری پیگیری کند.

صادرات محصولات مازاد به تولید گلستان به کشور قزاقستان

همچنین مختار مهاجر رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گلستان درباره درخواست یکی از سرمایه‎گذاران قزاقستانی پاسخ داد و گفت: استان گلستان می‎تواند محصولات مازاد به تولید را به کشور قزاقستان صادر کند.

وی با بیان اینکه ما صادرات محصولات باغی به این کشور را داشتیم، گفت: اگر کشور قزاقستان متقاضی محصولات خاصی باشد می‎توانیم آن محصول را به صورت سفارشی برای این کشور تولید کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه استان گلستان این قابلیت را دارد که گندم قزاقستان را به صورت آرد برای صادرات به دیگر کشورها تبدیل کند، افزود: امیداوریم در آینده نشست مشترکی در خصوص افزایش همکاری‎های کشاورزی ایجاد شود.

گردشگری سلامت محور روابط گلستان و قزاقستان شود

ابراهیم کریمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان هم در این جلسه با بیان اینکه می‎توان توریست سلامت را بین استان گلستان و قزاقستان داشته باشیم، گفت: سال گذشته در کمیسیون مشترکی بین ایران و قزاقستان حضور داشتم و در آن کمیسون پرواز آکتائو به گرگان و گردشگری سلامت تصویب شد.

وی تصریح کرد: با توجه ظرفیت خوب پزشکی در گرگان و استان انتظار می‎رفت بخشی از مردم قزاقستان گلستان را برای خدمات درمانی انتخاب کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با بیان اینکه در استان گلستان ظرفیت گردشگری خوبی داریم، اظهار داشت: امسال قطار گردشگری تا مرز اینچه برون را راه‎اندازی کردیم و می‎توان این قطار را برای گردشگری بین ایران و قزاقستان در نظر بگیریم.

کریمی با بیان اینکه گردشگری با قطار بین گلستان و قزاقستان کم هزینه‎تر است، گفت: بیشتر توریست‎ها با استفاده از ظرفیت پروازی به تهران می‎روند اما در راه قطار گلستان منفعت بیشتری خواهد برد.

همچنین در این دیدار سفیر قزاقستان به عملی‎سازی مباحث مطرح شده و ثبات اقتصادی بین ۲ کشور و مباحث گردشگری تاکید کرد و استاندار گلستان را برای بازدید از استان منگستائو دعوت کرد.

Comments are closed.