آخرین عناوین
جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ | ۲۳:۳۱ ب.ظ
یادداشتی پیرامون مدیریت بومی سوارکاری؛
منافع مردم، آری؛ منافع شخصی، نه!
این روزها و در گرماگرم شادی دلسوزان پیشرفت عادلانه و مردم مبنای گنبدکاووس به بهانه باز پس گیری مدیریت بومی مجموعه سوارکاری شهرستان، یادآوری نکاتی لازم به نظر می‌آید. نکاتی که خودآگاه یا ناخودآگاه ممکن است در هیاهوها به فراموشی سپرده شوند.

جلسه-مشکلات-سوارکاری-گنبد (7)

سلام گنبدیادداشت | این روزها و در گرماگرم شادی دلسوزان پیشرفت عادلانه و مردم مبنای گنبدکاووس به بهانه باز پس گیری مدیریت بومی مجموعه سوارکاری شهرستان، یادآوری نکاتی لازم به نظر می‌آید. نکاتی که خودآگاه یا ناخودآگاه ممکن است در هیاهوها به فراموشی سپرده شوند.

نکته اول: وقتی خبر خوشی می‌آید، همه می‌خواهند در این خوشی سهیم باشند. تا این جایش خوب است، اما به شرطی که این سهیم شدن به “سهم” خواهی نیانجامد!

نکته دوم: از قضا بعضی از این سهیم شدگان امروز همان‌هایی هستند که سال‌ها به واسطه مسئولیت‌های اجرایی یا نظارتی‌شان موظف بودند که به “درد دل” مردمان این آبادیِ ویران شده حداقل گوش دهند! یا یک بار ببینند اصلا مجموعه سوارکاری کجاست؟ چه هست؟ و از قضاتر حال که دیر آمده‌اند، شاید نخواهند زود بروند و احیانا به اسم “مردم” و با دوگانه سازی‌های قومی-مذهبی، نسخه کهنه شده تهدیدانگاری را دوباره بپیچند.

نکته سوم: هرچند نمی‌شود از نقش برخی در تحققِ مطالبه‌ی مردم و به نتیجه رساندن، گذشت و باید قدردان تلاش‌هایشان بود، اما این عزیزان باید بدانند که مالک چیزی نیستند و این دستاورد موقت، امانتی‌ست برای سپردن به “صاحبان اصلی”! بنابراین فدا کردن دورنمای روشنِ آینده به پای مطامع و منافعِ کوتاه مدتِ احیاناً انتخاباتی ممنوع!

نکته چهارم: دلسوزان به فکر طراحیِ سازوکاری برای ماندگاری این دستاورد و بهره برداری هرچه مردمی تر از آن باشند. “بومی” بودن نباید حربه‌ای برای به چنگ آوردن یک طعمه‌ی چرب انگاشته شود! مطالبه‌ی اصلی در حداکثری کردن نقش این ظرفیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در پیشرفت شهرستان بوده است نه جابه‌جایی افرادی و آمدن دیگرانی!

به امید برگزاری بی‌نقص مسابقات کورس پاییزه امسال در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس توسط کمیته اجرایی، تداوم مدیریت بومی این رویداد در سال‌های آینده و رسیدن به اهداف اصیل این مطالبه مردمی.

نویسنده: رضا سرایلو

ثبت دیدگاه

(1) دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سلام گنبد در وب سایت منتشر خواهد شد.

(2) پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

(3) پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام:

رایانامه:

متن:

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.